چکیده مقالات

مراتب عرفان ملا عبدالله بهابادی یزدی
نویسنده: دکترعبدالرحیم شهریاری

علامه ملا عبد الله بهابادی فقیهی اخباری یا اصولی ؟
نویسنده: مرتضی خوشنویس زاده اصفهانی

نقش ملا عبدالله بهابادی در تکوین جریان تعقل گرایی عصر صفوی
نویسنده: حجت الاسلام و المسلمین بشکانی

نقد دیدگاه شرح حال نویسان پیرامون ملا عبدالله یزدی
نویسنده: عظیم عابدینی-حبیب الله یوسفی

فعالیت های تفسیری علامه ملا عبدالله یزدی
نویسنده: عظیم عابدینی و حبیب الله یوسفی

مطالعه ی توصیفی حاشیه ملا عبدالله بهابادی از منظر تحلیل ژانر
نویسنده: سید عبدالمجید طباطبایی لطفی و طاهره قاسمی

تلامذه ملا عبدالله بهابادی یزدی
نویسنده: عبدالصمد جودتی استیار

ملا عبدالله یزدی و خاندان ملالی در عرصۀ تولیت حرم علوی(ع)
نویسنده: حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر احمد جنت امانی

ملا عبدالله بهابادی یزدی در «الذریعه»
نویسنده: محمدعلی نجفی کرمانشاهی

بررسی و تحلیل دلائل هم­گرایی عالمان شیعه با دولت صفوی
نویسنده: حسن عبدب پور، اضغر میرزایی

مطالب

آیت‌الله العظمی نوری همدانی: جایگاه علامه بهابادی در حوزه‌های علمیه ناشناخته مانده است

حضرت آیت‌الله نوری همدانی با بیان این که جایگاه علامه بهابادی در بین مراکز حوزوی مغفول مانده است تصریح کردند: ایشان یکی از نوابغ حوزه بوده که ناشناخته مانده که یکی از امتیازهای ویژه وی نیز هم‌درس بودن با مرحوم مقدس اردبیلی و پرورش شاگردانی امثال شیخ بهایی است.
به گزارش خبرنگارخبرگزاری «حوزه» حضرت آیت‌الله نوری همدانی عصر امروز در دیدار اعضای شورای برگزاری کنگره بزرگداشت علامه بهابادی که در دفتر معظم له برگزار شد؛ با اشاره به سابقه درخشان استان یزد در پرورش علمای برجسته در قرون متمادی گفتند: یزد یک منطقه عالم خیز، عالم پرور و شهیدپرور است که امثال سید محمد داماد، سید کاظم یزدی، آیت‌الله بافقی و شیخ عبدالکریم حائری  که سفره بزرگ علم و دانش را قم پهن کرده است از نمونه‌های برجسته علمای این شهر شهیدپرور است.
ایشان با بیا اشاره به جایگاه علمی و اثرگذار علامه بهابادی در تاریخ حوزه‌های علمیه عنوان کردند: یکی از برجسته‌ترین علما و فقهای تاریخ شهر یزد، شیخ ملأ عبدالله بهابادی است که مردی بسیار بافضیلتی بوده که معرفی چنین افرادی در حوزه علمیه  اثر عملی دارد.
استاد خارج فقه حوزه علمیه قم با اشاره به اهمیت مطالبه گری امور مهم و تأثر گذار در زندگی اجتماعی تصریح کردند: باید در جامعه سراغ امور و فعالیت‌هایی رفت که برای جامعه نیاز و اثرگذار باشد و نقش واقعی در زندگی مردم داشته باشد.
ایشان با  تأکید بر جایگاه مغفول مانده علامه بهابادی در بین مراکز حوزوی تصریح کرد: ایشان یکی از نوابغ حوزه بوده که ناشناخته مانده که یکی از امتیازهای ویژه وی نیز هم‌درس بودن با مرحوم مقدس اردبیلی و پرورش شاگردانی امثال شیخ بهایی است.
حضرت آیت‌الله‌ نوری همدانی بابیان برجستگی‌های علمی علامه بهابادی عنوان کردند: کتاب حاشیه ایشان بسیار پخته و  دقیق است که با علم منطق گره‌خورده  و نکته مهم آن است که ایشان این کار را زمانی انجام می‌داد که این اصول در حوزه‌های علمیه متداول نبود.
ایشان خاطرنشان کرد: احیا علم منطق در حوزه‌ها به‌صورت مختصر و با محتوا هنر علامه بوده و مناظرات وی با شیخ بهایی نیز از این قدرت وسیع علمی ایشان حکایت دارد.
آیت الله نوری همدانی خاطرنشان کرد: گفتن بیان با استفاده از الفاظ کم از خصوصیات بسیار ویژه‌ای است که علامه ملأ عبدالله بهابادی یزدی دارا بوده‌اند.

حضرت آیت‌الله نوری همدانی اضافه کردند: فهمیدن علم منطق در بین حوزه‌های علمیه یک هنر است و شایسته است که این کتاب ارزشمند بعد از گذشت چهارصد سال بازهم  به سرفصل‌های درسی حوزه‌های علمیه بازگردد.
ایشان تأکید کردند: ملأ عبدالله بهابادی جز تبحر و قدرت علمی فراوان اهل کرامت و فضایل اخلاقی بسیاری نیز بوده که شایسته است جایگاه والای وی نیز در بین حوزه‌های علمیه به‌درستی تبیین و شناخته شود چراکه بسیاری از علمایی چهار قرن اخیر خوشه‌چین خرمن باکرامت علوم ایشان هستند.
مرجع تقلید شیعیان بابیان اینکه کتاب حاشیه ملأ عبدالله باید جزء دروس حوزه علمیه قرار گیرد، عنوان کرد: اگر کتاب حاشیه ایشان با هماهنگی آیت‌الله اعرافی جزء دروس حوزه علمیه قرار گیرد می‌تواند در شناخت ایشان به نسل جدید تأثیرگذار باشد.
وی تصریح کرد: امیدواریم نتیجه کنگره در سال‌های آینده و در نسل‌های دیگر دیده شود.

آیت الله ابوالقاسم وافی امشب در دیدار با آیت الله نوری همدانی که در دفتر این مرجع تقلید برگزار گردید , بیان کرد کنگره بین المللی علامه بهابادی اواخر سال 97 در قم و نجف برگزار خواهد گردید - کنگره جهانی علامه بهابادی در قم و نجف برگزار می‌شود
بازدید : 171 نفر
به گزارش 1ملت از قم , آیت الله ابوالقاسم وافی امشب در دیدار با آیت الله نوری همدانی که در دفتر این مرجع تقلید برگزار گردید , بیان کرد کنگره بین المللی علامه بهابادی اواخر سال 97 در قم و نجف برگزار خواهد گردید.
وی بابیان اعلام فراخوان ارسال مقالات از سال 95 افزود: فراخوان ارسال مقالات از سال 95 آغاز شده و تا حالا بالغ بر 200 مقاله به دبیرخانه کنگره بین المللی علامه بهابادی ارسال شده است.
عضو مجلس خبرگان رهبری بیان نمود: 60 مقالات برگزیده بشکل سه جلد منتشر شده و کتاب های دیگری نیز از این عالم مجتهد در زمینه های تفسیری و سیره علمی و عملی به همراه حاشیه الارشاد و الدخان به چاپ رسیده است.
آیت الله وافی ادامه داد: در سفر چند سال قبل رهبری به شهر یزد ایشان از مقام علمی علامه بهابادی قدردانی کردند و تأکید کردند که ایشان علاوه بر جایگاه علمی والا در عرصه های سیاسی نیز جایگاه ارزشمندی داشته است.
عضو شورای عالی سیاست گذاری حوزه علمیه اظهار نمود طلبه ها باید با سوابق علمی و عملی ملأ عبدالله آشنا شده و با آن ها انس گیرند همچنین تا حالا بیش از 10 آثار از ملأ عبدالله بهابادی یزدی کشف و منتشرشده است.
عضو مجلس خبرگان رهبری بیان نمود: بعد از سفر به عراق در رابطه با علامه ملأ عبدالله بهابادی یزدی صاحب کتاب حاشیه بعد از تحقیقات به یزد و به اصفهان می روند و بعد از سن سال 35 بر اساس مشکلات به وجود آمده به سوی شیراز می روند و نزدیک به 20 سال در شیراز درس خواندند بودند
وی افزود: با تحقیقاتی که در نجف داشته ایم منزل و زندان ایشان را پیداکرده ایم و در جلسه ای که با رئیس دانشگاه کوفه داشته ایم مشخص گردید ایشان تمام مذاهبی که دران جا بوده اند را مدیریت می کرده اند.

کلیه حقوق این سایت برای پایگاه علامه آخوند ملا عبدالله یزدی بهابادی محفوظ است