چکیده مقالات

مراتب عرفان ملا عبدالله بهابادی یزدی
نویسنده: دکترعبدالرحیم شهریاری

علامه ملا عبد الله بهابادی فقیهی اخباری یا اصولی ؟
نویسنده: مرتضی خوشنویس زاده اصفهانی

نقش ملا عبدالله بهابادی در تکوین جریان تعقل گرایی عصر صفوی
نویسنده: حجت الاسلام و المسلمین بشکانی

نقد دیدگاه شرح حال نویسان پیرامون ملا عبدالله یزدی
نویسنده: عظیم عابدینی-حبیب الله یوسفی

فعالیت های تفسیری علامه ملا عبدالله یزدی
نویسنده: عظیم عابدینی و حبیب الله یوسفی

مطالعه ی توصیفی حاشیه ملا عبدالله بهابادی از منظر تحلیل ژانر
نویسنده: سید عبدالمجید طباطبایی لطفی و طاهره قاسمی

تلامذه ملا عبدالله بهابادی یزدی
نویسنده: عبدالصمد جودتی استیار

ملا عبدالله یزدی و خاندان ملالی در عرصۀ تولیت حرم علوی(ع)
نویسنده: حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر احمد جنت امانی

ملا عبدالله بهابادی یزدی در «الذریعه»
نویسنده: محمدعلی نجفی کرمانشاهی

بررسی و تحلیل دلائل هم­گرایی عالمان شیعه با دولت صفوی
نویسنده: حسن عبدب پور، اضغر میرزایی

مطالب

جلسه مشترک شورای سیاستگذاری و مسئولان دبیرخانه کنگره علامه بهابادی در فرمانداری بهاباد

  در ابتدای جلسه جناب آقای اقبال؛ رئیس شواری سیاست­گذاری ضمن خوش آمدگویی به حضار و میهمانان و تشکر از فعالیت­های انجام شده طی این مدت، اظهار داشتند:

بعد از سفر مقام معظم رهبری به استان یزد، ایشان نام دیگری برای استان یزد انتخاب کردند و در کنار دارالعباده، فرمودند یزد دارالعلم است و برای شاهد مطلب خود به علامه ملاعبداله بهابادی اشاره کردند. اگرچه قبل از آن هم توسط برخی عزیزان برای بررسی تاریخ زندگی و خدمات این عالم بزرگوار کارهایی انجام شده بود؛ اما در حقیقت این سخن مقام معظم رهبری مانند همه سخنان و رهنمودهای دیگر ایشان برای ما یک انگیزه­ای شد تا بیشتر روی این مسئله کار کنیم.

ایشان در ادامه خاطر نشان کردند:

قریب به یکسال این کار با راه انداری دبیرخانه کنگره در قم شروع شد و بحمداله به جاهای خوبی هم رسیده است. لذا خواستیم در این جلسه به بررسی فعالیت های انجام شده و برنامه­ها و پروژه های جدید بپردازیم. از ابتدای کار بنده و همکاران نظرشان بر این بود که ما به دنیال کار تبلیغی نیستیم، لذا باید کارهای با اتقان و مستندات محکمی ارائه گردد که تا به حال الحمدلله این گونه بوده است.

ایشان ادامه دادند:

در حال حاضر بخشی از پروژه­ها به اتمام رسیده و بقیه آنها دردست اقدام است. به لطف خدای متعال دوستان دبیرخانه به تازه­گی به آثار جدیدی دست پیدا نموده­اند که لازم است رو این آثار تحقیق شده و احیا گردد. از این رو هیچ تعجیلی در کار نداریم.

هدف ما در این کنگره دسترسی به آثار مرحوم ملاعبدالله و احیاء آنهاست. برای این کار اقدامات شایسته ای صورت گرفته و دوستان دبیرخانه مسافرت­های مختلفی به کتابخانه های معتبر داشته اند. احیاناً اگر لازم شد در ترکیه ولبنان نیز به جستجو ادامه خواهیم داد.

رئیس شورای سیاست­گذاری کنگره ملاعبدالله بهابادی خاطر نشان کردند:

«ارشادالاذهان» مرحوم ملاعبدالله یکی از آثار فاخر و گرانسنگ این فقیه متکلم است که کار مفیدی در خصوص آن در حال انجام است. به باور بنده باید این اثر فقهی به زبان فارسی ترجمه شده و در اختیار فارسی زبانان قرار گیرد.

ایشان در خصوص زمان برگزاری کنگره ادامه دادند:

در سال جاری به دلیل کارهای متوعی که در دست کار است نمی­توانیم به مسأله برگزاری کنگره بپردازیم. فعلا باید تلاش شود تا محتوای بیشتری در خصوص آثار مرحوم ملاعبدالله تولید گردد.

در پایان ایشان متذکر شدند:

این کارها زمانی به سرانجام خوبی خواهد رسید که توأم با اخلاص و پشتکار باشد.  

در ادامه این دیدار جناب آقای عبدی­پور؛ دبیر علمی کنگره ملاعبدالله بهابادی گزارشی از فعالیت­های صورت گرفته ارائه نموده و مشکلات و برنامه­های پیشرو را مطرح فرمودند که مورد استقبال جمع حاضر قرار گرفت.

در ادامه حجت الاسلام والمسلمین هروی؛ مسئول امور بین الملل کنگره گزارش مبسوطی از سفرهای مسئولین کنگره بصورت جمعی و انفرادی به سمع حضار رساندند.

کلیه حقوق این سایت برای پایگاه علامه آخوند ملا عبدالله یزدی بهابادی محفوظ است