چکیده مقالات

مراتب عرفان ملا عبدالله بهابادی یزدی
نویسنده: دکترعبدالرحیم شهریاری

علامه ملا عبد الله بهابادی فقیهی اخباری یا اصولی ؟
نویسنده: مرتضی خوشنویس زاده اصفهانی

نقش ملا عبدالله بهابادی در تکوین جریان تعقل گرایی عصر صفوی
نویسنده: حجت الاسلام و المسلمین بشکانی

نقد دیدگاه شرح حال نویسان پیرامون ملا عبدالله یزدی
نویسنده: عظیم عابدینی-حبیب الله یوسفی

فعالیت های تفسیری علامه ملا عبدالله یزدی
نویسنده: عظیم عابدینی و حبیب الله یوسفی

مطالعه ی توصیفی حاشیه ملا عبدالله بهابادی از منظر تحلیل ژانر
نویسنده: سید عبدالمجید طباطبایی لطفی و طاهره قاسمی

تلامذه ملا عبدالله بهابادی یزدی
نویسنده: عبدالصمد جودتی استیار

ملا عبدالله یزدی و خاندان ملالی در عرصۀ تولیت حرم علوی(ع)
نویسنده: حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر احمد جنت امانی

ملا عبدالله بهابادی یزدی در «الذریعه»
نویسنده: محمدعلی نجفی کرمانشاهی

بررسی و تحلیل دلائل هم­گرایی عالمان شیعه با دولت صفوی
نویسنده: حسن عبدب پور، اضغر میرزایی

مطالب

بازدید هیئت اعزامی کنگره بین­ المللی علامه ملا عبدالله بهابادی از موسسه تراث النجفی

دراین دیدار صمیمی که در مکان بی ­آلایش و ساده­ای برگزارگردید جناب دکتر سید حسن عیسی الحکیم مدیر این موسسه به گرمی از هیئت اعزامی استقبال نمود.

 

در ابتدا جلسه گزارشی از روند امور علمی دبیرخانه توسط دبیر و مسئول امور بین­ الملل کنگره بیان شد. سپس ایشان به تاریخچه فعالیت­ های موسسه و پروژه­های اجرا شده و در دست اقدام موسسه  پرداختند. در ادامه دکتر حکیم نویسنده «موسوعه المفصل»، به تبیین فلسفه نگارش این اثر سترگ پرداختند و اظهار داشتند که تعداد مجلدات این موسوعه به چهل چهار جلد رسیده و یکی از اهداف این اثر پرداختن به تاریخ نجف و بیو گرافی و شرح حال علما، شخصیت­های علمی و خاندان­ها، و تحولات فرهنگی، سیاسی و اجتماعی نجفی است. مضافاَ اینکه این موسوعه تلاش نموده به احوال و سرنوشت شخصیت­های تاثیرگذار که به دلایل سیاسی، اجتماعی از بلاد دیگر مانند عثمانیان، ایرانیان و لبنانیان به منطقه نجف آماده­اند، بپردازد. طبیعتاً یکی از خاندان­های مهم و تاثیرگذار در روند امور سیاسی اجتماعی شهر نجف اشرف علامه ملاعبدالله یزدی و خاندان ایشان است که معروف به خاندان ملالی هستند.

خاندان ملالی به خاطر داشتن مسئولیت اجرایی نجف و تولیت حرم حضرت علی (ع) بیش از دو قرن کانون توجهات مردم و نخبگان عراق، ایران و دولت عثمانی بوده­اند و تاکنون نیز در نجف بسر می­بردند.

رئیس سابق دانشگاه کوفه بیان داشتند که ما در کتاب" المفصل فی تاریخ النجف"  تا جائی که به مستندات دسترسی داشتیم به علامه ملاعبداله و خاندان ایشان پرداخته­ایم، لیکن به خاطر کمبود منابع ضبط و ثبت بخش­های زیادی از حوادث، ارتباطات و تاریخچه خدمات این خاندان خالی مانده که با کمک دبیرخانه بزرگداشت این عالم جلیل القدر قابل جستجو ، تحقیق و بازنویسی است، چرا که ما و شما می­خواهیم به حقیقت دست پیدا کنیم و یکی از آن موضوعات مسئله نسب این خاندان است، چرا که هجرت از مکانی به مکان دیگر امری طبیعی است و نسبت دادن افراد به شهرها نیز مرسوم بوده، ساکن هر شهری به مرور امکان نسبت گرفتن لقب آن شهر را برای افراد به همراه داشته است. ایشان افزودند:

بنده ارتباط مناسبی با خانواده ملالی به خصوص با قشر تحصیل کرده آنها دارم. واقعیت این است که بحث خانواده­ها، انساب، و القاب در کتاب «المفصل» تاکنون به خاطر تعمق، تامل و دقت نظر بیشتر به تاخیر افتاده تا در فرصت مناسبی به چاپ برسد و یکی از مواردی که می­توان با هم مشارکت داشته باشیم تکمیل تحقیقات در باره خاندان ملالی است. اگر بتوانیم زمان و مکان­ها را ثابت کنیم به حقیقت خواهیم رسید. از این رو باید از محققان دانشگاهی و حوزوی بهره بگیریم تا عمق و جایگاه علامه و خاندان بزرگ ایشان را بررسی نماییم.

ایشان ابراز نمودند که ما باید به اسناد و مدارک علمی تکیه کنیم و کتاب­هایی مانند «معارف الرجال»، «ماضی النجف» منابع دقیقی هستند که می­توانند به ما کمک کنند. نکته حائز اهمیت که باید به آن اعتراف کنم این است که متاسفانه در سال 1990و91  اکثر اسناد یا به سرقت رفته و یا سوزانده شدند، البته برخی بیوت علما مانند کاشف­الغطاء موفق شدند کتاب­های خویش را پنهان نمایند تا از گزند حوادث در امان باشند و الان کم­کم دارند آنها را عکس­برداری و نسخه­برداری کرده و در اختیار اهل تحقیق قرار می­دهند.

در ادامه نشست ایشان قرمودند: یکی از مسائل مهم قابل تحقیق در باره حوادث عصر ملایوسف است که در شرایط حساس تاریخی نجف و تحولات آن تولیت حرم و مسئولیت اجرایی نجف را به عهده داشته است. امنیت نجف یکی از موضوعاتی بوده که ملایوسف با آن مواجهه بودند و ایشان ناچار بودند محدودیت­هایی را برای افرادی که وارد شهر می­شوند، ایجاد نمایند و به مردم و مسئولیت انتظامی هشدار شدید می­دادند که مراقب افراد نفوذی باشید، چرا که آنها از لباس­های محلی و بومی برای ورود و نفوذ به نجف استفاده می­کنند. ملایوسف بر این نکته تاکید داشت که چه بسا افرادی در لباس عالم دینی، و مبلغ قرار بگیرند و جاسوس دشمن باشند، زیرا در آن زمان فرقه بابیت و بهابیت فعال بودند و با تلاش و سیاست­های ایشان و علما، شهر نجف موفق شد از دست این فرقه­ها مصون بماند، لیکن این فرقه­ها توانستند در کربلا پایگاه­هایی ایجاد نموده و فعالیت کنند.

یکی دیگر از مسائل مهم عصر ملایوسف تحرکات و تحدید­های وهابیون به نجف و کربلا بود وهابیون علیرغم موفقیت در حمله به شهر کربلا و وارد نمودن خسارات سنگین به شهر و هتک حرمت مرقد مطهر امام حسین (ع)، اما در حمله به نجف اشرف ناموفق بودند به طوری که 13 حمله وهابی­ها به نجف عقیم ماند یکی از دلائل این امر رهبری آیت­الله شیخ جعفر کاشف الغطا و اتحاد قبائل زگرت و شمرت (ملالی و ملحه عشیره­ای) بود

خانواده ملایی و اشخاص دیگر در برابر این فرقه­ها و افکار ایشان ایستادگی و مقاوت نمودند و نقش بزرگی و مهمی در دفاع از این هجمه اعتقادی را که با پشتیبانی دولت انگلیس به منظور ایجاد تفرقه و انحراف در مکتب تشیع سامان داده بود را ایفا نمودند.

استاد دکتر عیسی حکیم در پایان این دیدار خاطر نشان کردند که یکی از محورهایی که لازم است محققان برای آن مقاله تدوین کنند، بررسی دیدگاه­های علمای آن زمان در برابر حکومت صفوی است. همچنین نقش دولت صفوی در تحولات سیاسی، اجتماعی عراق و مسئله رقابت بین صفویه و عثمانیان بر سر حاکمیت عراق است.

نکته دیگر که از همه مهم­تر است ارتباط با اساتیدی است که در مورد تاریخ ایران و عراق کتاب و مقالاتی به چاپ رسانده­اند و بنده از قدیم­الایام با ایشان در ارتباط بوده­ام و برخی از این عزیزان در دانشگاه­های بغداد، بصره، ناصریه، کوت، و مستنصریه هستند و من می­توانم با ایشان ارتباط برقرار نمایم و از آنان بخواهم که با کنگره همکاری نمایند.

کلیه حقوق این سایت برای پایگاه علامه آخوند ملا عبدالله یزدی بهابادی محفوظ است