چکیده مقالات

مراتب عرفان ملا عبدالله بهابادی یزدی
نویسنده: دکترعبدالرحیم شهریاری

علامه ملا عبد الله بهابادی فقیهی اخباری یا اصولی ؟
نویسنده: مرتضی خوشنویس زاده اصفهانی

نقش ملا عبدالله بهابادی در تکوین جریان تعقل گرایی عصر صفوی
نویسنده: حجت الاسلام و المسلمین بشکانی

نقد دیدگاه شرح حال نویسان پیرامون ملا عبدالله یزدی
نویسنده: عظیم عابدینی-حبیب الله یوسفی

فعالیت های تفسیری علامه ملا عبدالله یزدی
نویسنده: عظیم عابدینی و حبیب الله یوسفی

مطالعه ی توصیفی حاشیه ملا عبدالله بهابادی از منظر تحلیل ژانر
نویسنده: سید عبدالمجید طباطبایی لطفی و طاهره قاسمی

تلامذه ملا عبدالله بهابادی یزدی
نویسنده: عبدالصمد جودتی استیار

ملا عبدالله یزدی و خاندان ملالی در عرصۀ تولیت حرم علوی(ع)
نویسنده: حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر احمد جنت امانی

ملا عبدالله بهابادی یزدی در «الذریعه»
نویسنده: محمدعلی نجفی کرمانشاهی

بررسی و تحلیل دلائل هم­گرایی عالمان شیعه با دولت صفوی
نویسنده: حسن عبدب پور، اضغر میرزایی

مطالب

دیدار اعضای دبیرخانه کنگره بین المللی علامه ملاعبدالله بهابادی با گروه فلسفه دانشگاه اصفهان

روز سه شنبه همزمان با ولادت امام حسن عسگری علیه السلام جلسه ای با حضور جناب آقای دکتر حسن عبدی­پور و حجت ­الاسلام و المسلمین هروی و جناب آقای دكتر علي كرباسي زاده اصفهاني رئیس گروه فلسفه دانشکده ادبیات و علوم انسانی برگزار گردید.

در ابتدای این دیدار جناب آقای دبیر کنگره بین المللی علامه ملا عبدالله بهابادی یزدی  خلاصه ای از اقدامات صورت گرفته توسط دبیرخانه را تشریح کرده و خاطر نشان کردند با توجه به این که مرحوم ملاعبدالله در مکتب اصفهان و شیراز عمده وقت خود را سپری کرده است از این رو می توان از طرفیت این دو مکتب برای معرفی هر چه بیشتر این شخصیت بهره لازم را برد. از این رو پیشنهاد دادند مکتب فلسفی شیراز و اصفهان مورد مطالعه قرار گرفته و نقش ملاعبدالله در ترویج و تقویت آن مورد واکاوی علمی قرار گیرد.

در ادامه جناب آقای دكتر علي كرباسي زاده اصفهاني رئیس گروه فلسفه دانشکده ادبیات و علوم انسانی خاطر نشان کردند که مکتب شیراز و اصفهان دارای ظرفیت بسیار بزرگی است و می توان این ظرفیت را با تشکیل کمیته علمی متشکل از اساتید دانشگاه اصفهان و شیراز به منصه ظهور رساند. ایشان افزودن در این کمیته لازم است بررسی گردد که چه نشست هایی با چه موضوعاتی و چه مقالاتی با چه عناوینی و توسط چه کسانی نگاشته شود. در ضمن اشاره داشتند به این که حجت الاسلام والمسلمین دکتر قاسم کالایی به صورت تخصصی در مکتب شیراز مطالعاتی داشتند و در این حوزه دارای کتاب و مقالات فاخری هستند که می توان از تجربیات ایشان در این کمیته بهره لازم را برد.

پیشنهاد می شود به دلیل نزدیکی استان قم و شیراز به اصفهان  این کمیته در اصفهان باشد. علاوه بر این می توان از ظرفیت صدا و سیمای اصفهان نیز بهره گرفت.

 

ایشان اظهار داشتند که علامه ملاعبدالله بهابادی از جمله اندیشمندان قرن دهم هستند که متاسفانه آن چنان که باید به جامعه معرفی نشده است و برگزاری کنگره های این چنینی برای بزرگانی مثلایشان ضرورتی غیر قابل انکار است. در ضمن فرمودند پی گیری نوشته های مکتوب، کتابها و مقالات ناظر به وضع مکاتب فلسفی و کلامی و حوزه های علمیه قرن دهم یکی از کارهای لازمی است که باید به آن توجه شود

کلیه حقوق این سایت برای پایگاه علامه آخوند ملا عبدالله یزدی بهابادی محفوظ است