چکیده مقالات

مراتب عرفان ملا عبدالله بهابادی یزدی
نویسنده: دکترعبدالرحیم شهریاری

علامه ملا عبد الله بهابادی فقیهی اخباری یا اصولی ؟
نویسنده: مرتضی خوشنویس زاده اصفهانی

نقش ملا عبدالله بهابادی در تکوین جریان تعقل گرایی عصر صفوی
نویسنده: حجت الاسلام و المسلمین بشکانی

نقد دیدگاه شرح حال نویسان پیرامون ملا عبدالله یزدی
نویسنده: عظیم عابدینی-حبیب الله یوسفی

فعالیت های تفسیری علامه ملا عبدالله یزدی
نویسنده: عظیم عابدینی و حبیب الله یوسفی

مطالعه ی توصیفی حاشیه ملا عبدالله بهابادی از منظر تحلیل ژانر
نویسنده: سید عبدالمجید طباطبایی لطفی و طاهره قاسمی

تلامذه ملا عبدالله بهابادی یزدی
نویسنده: عبدالصمد جودتی استیار

ملا عبدالله یزدی و خاندان ملالی در عرصۀ تولیت حرم علوی(ع)
نویسنده: حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر احمد جنت امانی

ملا عبدالله بهابادی یزدی در «الذریعه»
نویسنده: محمدعلی نجفی کرمانشاهی

بررسی و تحلیل دلائل هم­گرایی عالمان شیعه با دولت صفوی
نویسنده: حسن عبدب پور، اضغر میرزایی

مطالب

بازدید هیئت اعزامی کنگره بین­ المللی علامه ملاعبدالله بهابادی یزدی(ره) از موسسه احیای آثار اسلامی کاشف الغطاء

در حاشیه این بازدید جلسه ­ای با حضور حجت­ الاسلام دکتر شیخ عباس کاشف ­الغطاء برگزار گردید. در این جلسه دکتر کاشف الغطاء اظهار داشتند موسسه کاشف الغطاء در نجف اشرف سال­هاست که در زمینه تصویربرداری از نسخ خطی موجود در کتابخانه ­های عمومی و خصوصی عراق کار می­کند و تاکنون از هزاران نسخه خطی تصویر گرفته و در قالب الواح فشرده و متعدد با بسته ­بندی جذاب و آراسته همراه با فهرست عناوین کتاب­ها و مولفان به مراکز تخصصی جهان اهداء کرده است.

ایشان یکی از خدمات مهم موسسه کاشف الغطاء به کنگره های بزرگداشت و تکریم عالمان جهان تشیع را احیای نسخ خطی و چاپ کردن عین نسخه خطی دانست و اظهار داشتند اگر کسی می خواهد به تشیع خدمت نماید باید مدرسه فکری علمای تشیع را به نسل های امروز و جهان معاصر معرفی نماید، چرا که خدمات علمی آنان منحصر به حوزه تشیع و فقه امامیه نبوده، و جهان اهل سنت و حتی ادیان دیگر را نیز در بر می­گیرد. براساس اسناد تاریخی برخی از اندیشمندن شیعه برای این مهم ناچار می­شدند زبان و ادبیات سایرین را یاد بگیرند و با مطالعه در منابع اصلی ادیان، دیدگاه آنان را به بدست آورند.

ایشان خدمات علمی علامه ملاعبدالله بهابادی را مختص به حوزه های تشیع ندانست و متذکر شد که آثار ادبی، بلاغی، کلامی و منطقی ایشان مورد اقبال و استفاده اهل سنت قرار گرفته است. در ادامه دکتر کاشف الغطاء افزود: نقش سیاسی و اجتماعی علامه ملاعبدالله بسیار برجسته است و خاندان ایشان نیز که پس از آن بزرگوار تولیت و مسئولیت خزانه داری را بر عهده داشتند هم اکنون در نجف سکونت دارند و نسبتاَ یک خاندان بزرگ و معروفی به حساب می­آیند. نکته جالب برای ما این بود که ایشان گفتند این مکان که بنده با شما صحبت می­کنم منزل علامه بوده و مدرسه (مهدیه) مجاور هم محل امور اداری و نگهداری اشیاء و مجرمان بوده است.

در پایان ایشان یکی از مراکر مهمی که می­تواند به کشف اسناد و مدارک و نسخ خطی آثار علامه کمک نماید رو کتابخانه سلیمانیه در استانبول دانستند که از بزرگترین کتابخانه های خطی می­باشد که اسناد مربوط به عراق در عصر خلافت عثمانی در آنجا نگهداری می­شد و حتما مدارک و اسناد مهمی درباره دوران علامه و خاندان ایشان در آنجا وجود دارد. در پایان ایشان قول مساعد دادند که موسسه کاشف الغطاء آمادگی کامل دارد که با دبیرخانه کنگره همکاری نماید.

کلیه حقوق این سایت برای پایگاه علامه آخوند ملا عبدالله یزدی بهابادی محفوظ است