چکیده مقالات

مراتب عرفان ملا عبدالله بهابادی یزدی
نویسنده: دکترعبدالرحیم شهریاری

علامه ملا عبد الله بهابادی فقیهی اخباری یا اصولی ؟
نویسنده: مرتضی خوشنویس زاده اصفهانی

نقش ملا عبدالله بهابادی در تکوین جریان تعقل گرایی عصر صفوی
نویسنده: حجت الاسلام و المسلمین بشکانی

نقد دیدگاه شرح حال نویسان پیرامون ملا عبدالله یزدی
نویسنده: عظیم عابدینی-حبیب الله یوسفی

فعالیت های تفسیری علامه ملا عبدالله یزدی
نویسنده: عظیم عابدینی و حبیب الله یوسفی

مطالعه ی توصیفی حاشیه ملا عبدالله بهابادی از منظر تحلیل ژانر
نویسنده: سید عبدالمجید طباطبایی لطفی و طاهره قاسمی

تلامذه ملا عبدالله بهابادی یزدی
نویسنده: عبدالصمد جودتی استیار

ملا عبدالله یزدی و خاندان ملالی در عرصۀ تولیت حرم علوی(ع)
نویسنده: حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر احمد جنت امانی

ملا عبدالله بهابادی یزدی در «الذریعه»
نویسنده: محمدعلی نجفی کرمانشاهی

بررسی و تحلیل دلائل هم­گرایی عالمان شیعه با دولت صفوی
نویسنده: حسن عبدب پور، اضغر میرزایی

مطالب

ملاعبدالله بهابادی عامل تحول در حوزه‌های علمیه بود

حجت‌الاسلام والمسلمین مسعودی خمینی:

ملاعبدالله بهابادی عامل تحول در حوزه‌های علمیه بود

 عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم گفت: علامه ملا عبدالله بهابادی یزدی از جمله کسانی بوده که توانسته است، تحولی عمیق در حوزه‌ها به وجود آورد.

 به گزارش ستاد خبری کنگره بزرگداشت علامه ملا عبدالله بهابادی یزدی، حجت‌الاسلام والمسلمین علی اکبر مسعودی خمینی با اشاره به ویژگی‌های این عالم برجسته اظهار کرد: مرحوم ملا عبدالله در حوزه‌های علمیه معروف و از علمای اهل فضل، فهم، درک و منطق بوده و کتاب حاشیه او در علم منطق بسیار شهرت دارد.

وی با بیان اینکه سابقه تدریس حاشیه ملاعبدالله را دارد افزود: کتابی جامعی است و در آن از مختصرترین الفاظ استفاده شده و بهترین معانی را در این الفاظ گنجانده است.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم خاطرنشان کرد: علامه ملاعبدالله بهابادی یزدی یکی از کسانی است که از نظر فهم و درک بالاتر از افراد متوسط زمان خود بوده، این عالم از جمله کسانی است که توانسته است، تحولی عمیق در حوزه‌ها به وجود آورد، همانطوری که ما در فکر تحول حوزه هستیم.

وی ادامه داد: کتاب‌های این عالمان باید در حوزه تدریس شود، زیرا این دانشمندان ذخایر ما هستند و باید مطالعه و تدریس آثار آنها موجب پیشرفت می‌شود، البته کتاب‌های منطق دیگر به نام کتاب منطق مظفر نیز نوشته شده ولی در کتاب حاشیه ملاعبدالله از مختصرترین و بهترین مطالب استفاده شده است.

مسعودی خمینی با اشاره به برگزاری بزرگدا‌شت‌های مختلف برای علما گفت: باید در مراسم بزرگداشت، فرهیختگان را از نظر درک، فهم و مسائل علمی معرفی کرد، بنابراین لازم است از این افراد استفاده کرده و مراسم بزرگداشت برای آنها برگزار کنیم تا مردم دریابند این افراد چه کسانی بوده و چه خدماتی داشته‌اند.

وی خاطرنشان کرد: ملا عبدالله بهابادی یزدی در زمینه گسترش حوزه‌ها هم تاثیرگذار بوده بنابراین لازم است ارزش و اهمیتی برای او و علمایی همچون او قائل باشیم؛ اگر این افراد را از نظر علمی معرفی کنیم، دیگران نیز تشویق می‌شوند، تا در این زمینه ورود پیدا کنند.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم یادآور شد: هر اندازه بتوانیم بیشتر عالمان را معرفی کرده و ارزش آنها را در جامعه بیان کنیم، مورد توجه بیشتری قرار می‌گیرند و دیگران نیز به دنبال این امر می‌روند که مانند آنها موجب پیشرفت جامعه خویش باشند.

وی با اشاره به علت گمنامی عالمانی مانند ملاعبدالله بهابادی یزدی گفت: نپرداختن به شخصیت آنها سبب گمنامی‌شان شده بنابراینامیدواریم بتوانیم توجه بیشتری به علما داشته باشیم.

کلیه حقوق این سایت برای پایگاه علامه آخوند ملا عبدالله یزدی بهابادی محفوظ است