چکیده مقالات

مراتب عرفان ملا عبدالله بهابادی یزدی
نویسنده: دکترعبدالرحیم شهریاری

علامه ملا عبد الله بهابادی فقیهی اخباری یا اصولی ؟
نویسنده: مرتضی خوشنویس زاده اصفهانی

نقش ملا عبدالله بهابادی در تکوین جریان تعقل گرایی عصر صفوی
نویسنده: حجت الاسلام و المسلمین بشکانی

نقد دیدگاه شرح حال نویسان پیرامون ملا عبدالله یزدی
نویسنده: عظیم عابدینی-حبیب الله یوسفی

فعالیت های تفسیری علامه ملا عبدالله یزدی
نویسنده: عظیم عابدینی و حبیب الله یوسفی

مطالعه ی توصیفی حاشیه ملا عبدالله بهابادی از منظر تحلیل ژانر
نویسنده: سید عبدالمجید طباطبایی لطفی و طاهره قاسمی

تلامذه ملا عبدالله بهابادی یزدی
نویسنده: عبدالصمد جودتی استیار

ملا عبدالله یزدی و خاندان ملالی در عرصۀ تولیت حرم علوی(ع)
نویسنده: حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر احمد جنت امانی

ملا عبدالله بهابادی یزدی در «الذریعه»
نویسنده: محمدعلی نجفی کرمانشاهی

بررسی و تحلیل دلائل هم­گرایی عالمان شیعه با دولت صفوی
نویسنده: حسن عبدب پور، اضغر میرزایی

مطالب

شخصیت‌هایی همچون علامه بهابادی موجب بقای اسلام و حوزه‌های علمیه هستند

عضو هیئت علمی جامعة المصطفی العالمیه گفت: بقای اسلام و حوزه‌های علمیه با وجود شخصیت‌های عالمی مانند مرحوم علامه ملا عبدالله بهابادی یزدی بوده است.

 به گزارش ستاد خبری کنگره بزرگداشت علامه ملا عبدالله بهابادی یزدی، حجت‌الاسلام والمسلمین محسن غرویان با اشاره به شخصیت این دانشمند بزرگ اظهار کرد: طلاب نخستین بار با نام این عالم بزرگوار با کتاب حاشیه ملا عبدالله آشنا می‌شوند؛ کتاب حاشیه بر منطق تفتازانی یکی از کتاب‌های درسی بود که در حوزه‌های علمیه در علم منطق تدریس می‌شد و می‌توان گفت کتاب عمیقی در علم منطق است.

وی افزود: این عالم بزرگوار در رشته‌های مختلف فقه، اصول، فلسفه و منطق تبحر داشت و از نظر زهد و تقوا برای طلاب الگو بود؛ باید در نظر داشت بقای اسلام و حوزه‌های علمیه با وجود شخصیت‌های عالمی مانند مرحوم علامه ملا عبدالله بهابادی یزدی بوده است.

عضو هیئت علمی جامعة المصطفی العالمیه با بیان اینکه برگزاری همایش‌ها و بزرگداشت‌ها، اسوه‌سازی و الگوسازی برای طلاب را به ارمغان می‌آورد، گفت: با برگزاری همایش‌های این چنینی، طلاب با چنین شخصیت‌هایی آشنا می‌شوند و انگیزه لازم برای تالیف، تحقیق و پژوهش را پیدا می‌کنند تا به شخصیت‌های برجسته‌ای تبدیل شوند، از این نظر برگزاری همایش‌ها و بزرگداشت‌ها می‌تواند موثر باشد.

غرویان ادامه داد: در واقع این علما هستند که دانش‌های اسلامی را در طول تاریخ در کنار علوم دیگر مطرح کردند و سبب حفظ فرهنگ تشیع و استمرار تحصیل، تعلیم و تعلم در حوزه‌های علمیه شدند.

وی با اشاره گمنام بودن علمایی مانند علامه بهابادی یزدی گفت: این عالم بزرگوار زندگی زاهدانه‌ای داشت و هیچگاه دنبال شهرت نبود، در آن دوران امکانات شهرت و نام‌آوری وجود نداشت، بنابراین در کمال ساده‌زیستی و زهد به دلیل عشق و علاقه به علم و دانش فعالیت‌های پژوهشی انجام دادند و آثار و تالیفاتی داشتند.

عضو هیئت علمی جامعة المصطفی العالمیه خاطرنشان کرد: باید اعتراف کنیم در معرفی شخصیت‌ها کوتاهی کردیم و اکنون با گذشت قرن‌ها از دوران ملا عبدالله بهابادی یزدی به فکر افتادیم تا چنین شخصیت‌های علمی را معرفی کنیم، البته جای تقدیر دارد ولی تاخیر شده است.

وی عنوان کرد: متولیان امور فرهنگی، پژوهشی و علمی باید چنین شخصیت‌هایی را معرفی کنند، به ویژه در دوران کنونی که امکانات و رسانه‌های فراوانی در اختیار ما قرار دارد، وظیفه داریم که این چهره‌ها را به طلاب و نسل جوان بشناسانیم.

غرویان بیان داشت: باید آثار این عالمان را چاپ کرده و بیوگرافی آنها را بیان کنیم تا نسل جوان انگیزه رشد و تعالی پیدا کنند.

وی با اشاره به تالیفات ملاعبدالله بهابادی یزدی گفت: کتاب‌های این عالم بزرگوار قرن‌ها به عنوان کتاب درسی بوده و اکنون به عنوان یکی از بهترین متون درسی در علم منطق است، بنابراین این عالم بزرگوار با چنین تالیفاتی و تربیت شاگردان، تاثیر فراوانی در حفظ فرهنگ تشیع داشتند.

عضو هیئت علمی جامعة المصطفی العالمیه تصریح کرد: ابعاد تربیتی، اخلاقی و عرفانی در شخصیت ایشان هر یک محتاج مقاله‌هایی است تا در مجموعه‌ای جمع‌آوری و عرضه شود.

وی عنوان کرد: علامه نیز شاگردانی برای خود داشتند و کتاب‌هایی تدریس می‌کردند، افراد دیگر نیز از محضر ایشان استفاده کردند.

کلیه حقوق این سایت برای پایگاه علامه آخوند ملا عبدالله یزدی بهابادی محفوظ است