چکیده مقالات

مراتب عرفان ملا عبدالله بهابادی یزدی
نویسنده: دکترعبدالرحیم شهریاری

علامه ملا عبد الله بهابادی فقیهی اخباری یا اصولی ؟
نویسنده: مرتضی خوشنویس زاده اصفهانی

نقش ملا عبدالله بهابادی در تکوین جریان تعقل گرایی عصر صفوی
نویسنده: حجت الاسلام و المسلمین بشکانی

نقد دیدگاه شرح حال نویسان پیرامون ملا عبدالله یزدی
نویسنده: عظیم عابدینی-حبیب الله یوسفی

فعالیت های تفسیری علامه ملا عبدالله یزدی
نویسنده: عظیم عابدینی و حبیب الله یوسفی

مطالعه ی توصیفی حاشیه ملا عبدالله بهابادی از منظر تحلیل ژانر
نویسنده: سید عبدالمجید طباطبایی لطفی و طاهره قاسمی

تلامذه ملا عبدالله بهابادی یزدی
نویسنده: عبدالصمد جودتی استیار

ملا عبدالله یزدی و خاندان ملالی در عرصۀ تولیت حرم علوی(ع)
نویسنده: حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر احمد جنت امانی

ملا عبدالله بهابادی یزدی در «الذریعه»
نویسنده: محمدعلی نجفی کرمانشاهی

بررسی و تحلیل دلائل هم­گرایی عالمان شیعه با دولت صفوی
نویسنده: حسن عبدب پور، اضغر میرزایی

مطالب

ملا عبدالله بهابادی یزدی خدمات تاثیرگذاری به جامعه بشریت کرد

عضو هیئت رئیسه مجمع نمایندگان حوزه علمیه قم:

ملا عبدالله بهابادی یزدی خدمات تاثیرگذاری به جامعه بشریت کرد

عضو هیئت رئیسه مجمع نمایندگان حوزه علمیه قم گفت: علامه ملا عبدالله بهابادی یزدی یکی از چهره‌های گمنام علمی است که در مدت عمر با برکت خدمات تاثیرگذاری به جامعه بشریت ارائه کرده است.

 

به گزارش ستاد خبری کنگره بزرگداشت علامه ملا عبدالله بهابادی یزدی، حجت‌الاسلام والمسلمین جلال رضوی‌مهر با اشاره به آیه 39 سوره احزاب «الَّذینَ یبَلِّغُونَ رِسالاتِ اللَّهِ وَ یخْشَوْنَهُ وَ لا یخْشَوْنَ أَحَداً إِلاَّ اللَّهَ وَ کَفی‏ بِاللَّهِ حَسیباً» اظهار کرد: علامه ملا عبدالله بهابادی یزدی یکی از چهره‌های گمنام علمی است که در مدت عمر بابرکت خدمات تاثیرگذاری به جامعه بشریت ارائه کرده است.

وی خاطرنشان کرد: در میان شخصیت‌های قرن دهم اسلام مرحوم ملا عبدالله بهابادی یزدی از شاگردان محقق کرکی است که در اعتلای مذهب شیعه و مکتب اهل بیت(ع) اهتمام و سعی فراوانی داشت.

عضو هیئت رئیسه مجمع نمایندگان حوزه علمیه قم با بیان اینکه در میان کتب شرح حال این عالم بزرگوار را از شاگردان محقق ثانی برشمرده‌اند، گفت: بخش مهمی از تفکرات علمی ملاعبدالله بهابادی در زمینه علم کلام و اعتقادات مشهود است، آقا بزرگ تهرانی در کتاب الذریعه به بزرگی از او یاد می‌کند و او را محصولی عمیق از حوزه با برکت نجف اشرف می‌داند.

وی خاطرنشان کرد: مباحث فقه حکومتی، وجود نشانه‌های دیگر مباحث فقهی و اصولی در آثار ملا عبدالله، اختلاط علمی در پرورش شاگردان و استحکام بنیه علمی در حوزه‌های علمیه را می‌توان از دیگر شایستگی‌های این عالم بزرگ برشمرد.

رضوی‌مهر عنوان کرد: کتاب حاشیه در منطق در عین قدمت دارای علمیت و جایگاه و بسیار مفید و سودمند برای طلاب است.

وی ابراز امیدواری کرد با شناسایی چهره‌های درخشان آسمان فقه و فقاهت راه شیری کهکشان‌ها در حوزه‌های علمیه همچنان فتح می‌شود و یادمان این بزرگان نام‌آور درسی برای نسل‌های آینده باشد.

مشاور مدیر حوزه‌های علمیه با اشاره به اهمیت برگزاری بزرگداشت‌های عالمان و اندیشمندان یادآور شد: بزرگداشت این عالمان بزرگ می‌تواند در به روز رسانی اطلاعات علمی، بازنگری به مباحث کهن علمی و ترغیب و تشویق در نسل جوان برای دستیابی به زعامت علمی موثر باشد.

وی خاطرنشان کرد: باید با اقداماتی اسناد مکتوب علمی را به روز رسانی کرد، بر همین اساس می‌توان از مبانی علمی، فرهنگی و حکومتی صالحان در مسیر علم و ادب بهره گرفت.

رضوی‌مهر با اشاره به برطرف کردن گمنامی از این عالمان گفت: زودودن غبار فراموشی از چهره مانند خورشید این عالمان بی‌بدیل تابش نور مجدد در فرهنگ اصیل و نامی تشیع خواهد بود، تا بدانیم اصحاب علمی اهل بیت عصمت و طهارت(ع) چگونه با ایثارگری و جانفشانی با صحت و سلامتی علوم آسمانی را از کلام معصوم را نسل به نسل و نفر به نفر از دیاری به دیاری دیگر منتقل کردند.

وی یادآور شد: این افراد هجرت‌ها، سختی‌ها، شهادت‌ها، تبعیدها و زندان‌ها و گمنامی‌ها را به جان خریدند، ولی لحظه‌ای از رسالت خود غافل نماندند.

عضو هیئت رئیسه مجمع نمایندگان حوزه علمیه قم با اشاره به علت گمنامی فقیهانی مانند ملاعبدالله بهابادی یزدی عنوان کرد: حکومت‌های طاغوت به دلیل نظریات حکومت اسلامی در افکار این فقیه سترگ سبب گمنامی او شدند

کلیه حقوق این سایت برای پایگاه علامه آخوند ملا عبدالله یزدی بهابادی محفوظ است