چکیده مقالات

مراتب عرفان ملا عبدالله بهابادی یزدی
نویسنده: دکترعبدالرحیم شهریاری

علامه ملا عبد الله بهابادی فقیهی اخباری یا اصولی ؟
نویسنده: مرتضی خوشنویس زاده اصفهانی

نقش ملا عبدالله بهابادی در تکوین جریان تعقل گرایی عصر صفوی
نویسنده: حجت الاسلام و المسلمین بشکانی

نقد دیدگاه شرح حال نویسان پیرامون ملا عبدالله یزدی
نویسنده: عظیم عابدینی-حبیب الله یوسفی

فعالیت های تفسیری علامه ملا عبدالله یزدی
نویسنده: عظیم عابدینی و حبیب الله یوسفی

مطالعه ی توصیفی حاشیه ملا عبدالله بهابادی از منظر تحلیل ژانر
نویسنده: سید عبدالمجید طباطبایی لطفی و طاهره قاسمی

تلامذه ملا عبدالله بهابادی یزدی
نویسنده: عبدالصمد جودتی استیار

ملا عبدالله یزدی و خاندان ملالی در عرصۀ تولیت حرم علوی(ع)
نویسنده: حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر احمد جنت امانی

ملا عبدالله بهابادی یزدی در «الذریعه»
نویسنده: محمدعلی نجفی کرمانشاهی

بررسی و تحلیل دلائل هم­گرایی عالمان شیعه با دولت صفوی
نویسنده: حسن عبدب پور، اضغر میرزایی

مطالب

ملا عبدالله بهابادی در زمینه تعلیم و تعلم و کتابت الگویی تمام عیار است

http://rasanews.ir/Images/News/Larg_Pic/23-3-1392/IMAGE635067260919843750.jpgملا عبدالله بهابادی در زمینه تعلیم و تعلم و کتابت الگویی تمام عیار است

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه گفت: ملا عبدالله بهابادی یزدی در آموزش، تعلیم و تعلم و کتابت و تالیف کتب متعدد الگویی تمام عیار برای همه حوزویان است.

 

به گزارش ستاد خبری کنگره بزرگداشت علامه ملا عبدالله بهابادی یزدی، حجت‌الاسلام والمسلمین محمود رجبی با اشاره به شخصیت این دانشمند بزرگ اظهار کرد: وی یکی از شخصیت‌های دوران صفویه است که در حوزه‌های مختلف صاحب نظر بوده و آثار ماندگاری را باقی گذاشته است.

وی افزود: در حوزه منطق کتب متعددی از این عالم در قالب تالیف و حاشیه بر آثار پیشینیان به جای مانده، در قلمروی تفسیر و کلام اسلامی نیز آثاری نیز از وی به یادگار مانده است.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با بیان اینکه علامه ملاعبدالله در واقع یکی از شخصیت‌های علمی بزرگ بوده است، گفت: وی از نظر شخصیت اخلاقی الگویی برای جامعه محسوب می شود و به ویژه در جنبه‌های علمی آثار قابل توجهی که مورد توجه علمای رشته‌های مختلف بوده، بر جای گذاشته است.

وی خاطرنشان کرد: یکی از مواردی که در مباحث علمی جامعه نقش بسیاری بازی می‌کند، بحث منطق است و در واقع منطق، ناشی از تفکر صحیح اوست.

رجبی عنوان کرد: ترفندهای کسانی که مخالف با دیدگاه‌های حق هستند، در مقام گفت‌وگو، استدلال و مناظره به کار گرفته می‌شود، در علم منطق در واقع زوایا بررسی و راهکارهایی برای جلوگیری از آنها ارائه می‌شود.

وی ادامه داد: در حوزه استدلال برای حقایق دینی و غیر دینی منطق است که ویژگی‌های استدلال معتبر از غیر معتبر را نشان می‌دهد.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با بیان اینکه ملا عبدالله بهابادی یزدی در آموزش، تعلیم و تعلم و کتابت و تالیف نقش داشته است، گفت: دوران صفویه دوران شکوفایی فرهنگ اهل بیت(ع) بوده و این دانشمندان بزرگ بودند که توانستند شکوفایی علم و معرفت در این دوران را در جامعه پایه‌ریزی کرده و به ثمر برسانند.

وی خاطرنشان کرد: اگر در دوران صفویه شاهد این شکوفایی هستیم، به همت شخصیت‌های دارای پشتکار و استقامت در رسیدن به اهداف و آرمان‌های علمی بوده که توانستیم این شکوفایی را شاهد باشیم که می‌تواند برای جامعه الگو باشد.

رجبی با بیان اینکه ملا عبدالله بهابادی یزدی در ابعاد و موضوعات مختلف الگو بودند، گفت: وی در محقق‌سازی اهداف و شکوفایی علمی و تربیت دانشمندان بزرگ و شاگردانی مانند شیخ بهایی یا شهید ثانی نقش داشت و در زمینه تالیفات، تعلیم، تعلم و شکوفایی علمی الگویی برای جامعه هستند.

وی به اهمیت برگزاری همایش‌های بزرگداشت علما برای طلاب و بزرگان گفت: یکی از کارهای ضروری این است که جامعه ما پیشینه خود را بشناسد و همچنین شاخصه های علمی، آموزشی و فرهنگی برای نسل جدید داشته باشد و توانمندی‌ها را به آنها گوشزد کند.

قائم موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) خاطرنشان کرد: این همایش ها در چگونگی دستیابی به اقتدار علمی در مقاطع تاریخی کمک کرده و خودباوری را در نسل کنونی ایجاد می‌کند و آثار برجسته آنها به عنوان گنجینه علم و معرفت در این کنگره‌ها معرفی می‌شود.

وی با بیان اینکه هر کار علمی نیازمند مشاهده پیشینه و سابقه کار است، گفت: این همایش‌ها به منظور ارائه پیشینه علمی در رشته‌های مختلف برگزار می‌شود و سیره و روش  این بزرگان در زمینه علمی، آموزشی، اخلاقی و تربیتی برای نسل جدید درس‌آموز است.

رجبی خاطرنشان کرد: برخی دانشمندان آثاری را خلق کردند، ولی امروز به سختی چنین کاری انجام می‌شود، با برگزاری بزرگداشت‌ها انگیزه آنها به نسل دیگر منتقل می‌شود تا در سایه تلاش و کوشش کارهای بزرگی خلق کنند

کلیه حقوق این سایت برای پایگاه علامه آخوند ملا عبدالله یزدی بهابادی محفوظ است