چکیده مقالات

مراتب عرفان ملا عبدالله بهابادی یزدی
نویسنده: دکترعبدالرحیم شهریاری

علامه ملا عبد الله بهابادی فقیهی اخباری یا اصولی ؟
نویسنده: مرتضی خوشنویس زاده اصفهانی

نقش ملا عبدالله بهابادی در تکوین جریان تعقل گرایی عصر صفوی
نویسنده: حجت الاسلام و المسلمین بشکانی

نقد دیدگاه شرح حال نویسان پیرامون ملا عبدالله یزدی
نویسنده: عظیم عابدینی-حبیب الله یوسفی

فعالیت های تفسیری علامه ملا عبدالله یزدی
نویسنده: عظیم عابدینی و حبیب الله یوسفی

مطالعه ی توصیفی حاشیه ملا عبدالله بهابادی از منظر تحلیل ژانر
نویسنده: سید عبدالمجید طباطبایی لطفی و طاهره قاسمی

تلامذه ملا عبدالله بهابادی یزدی
نویسنده: عبدالصمد جودتی استیار

ملا عبدالله یزدی و خاندان ملالی در عرصۀ تولیت حرم علوی(ع)
نویسنده: حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر احمد جنت امانی

ملا عبدالله بهابادی یزدی در «الذریعه»
نویسنده: محمدعلی نجفی کرمانشاهی

بررسی و تحلیل دلائل هم­گرایی عالمان شیعه با دولت صفوی
نویسنده: حسن عبدب پور، اضغر میرزایی

مطالب

رئیس انجمن اصول فقه حوزه‌های علمیه: علامه ملاعبدالله فقیهی بود که بر منطق و فلسفه تسلط داشت

رئیس انجمن اصول فقه حوزه‌های علمیه گفت: ملا عبدالله معروف است به استاد منطق، فلسفه و ریاضیات، ولی در برخی از کتاب‌ها علاوه بر مهارت ایشان در منطق، ریاضیات و فلسفه، به مهارت ایشان در فقه هم اشاره شده است.

 

به گزارش ستاد خبری کنگره بزرگداشت علامه ملا عبدالله بهابادی، حجت‌الاسلام والمسلمین محمدی با اشاره به کتاب «الحاشیه علی تهذیب» منطق ملا عبدالله بهابادی اظهار کرد: این کتاب از قدیم در حوزه‌های علمیه تدریس می‌شده و هنوز هم جزو کتب درسی طلاب محسوب می‌شود.

وی افزود: در سال‌های گذشته کتاب «الحاشیه علی تهذیب منطق ملا عبدالله» از رونق افتاده ولی به دلیل ویژگی‌هایی که دارد به نظر نمی‌رسد تدریس این کتاب به طور کلی کنار گذاشته شود.

نائب رئیس اول مجمع عمومی جامعه مدرسین با بیان اینکه اثر تالیفی ملاعبدالله در منطق کتابی موجز، متقن و دارای استاندارهای کتاب درسی است خاطرنشان کرد: البته ادعا نمی‌شود که بهتر از این کتاب نمی‌توان تدوین کرد ولی در حد خود از کتاب‌های موفق است و به نظر می‌رسد هنوز کتابی که به طور کامل جایگزین آن شود در حوزه وجود ندارد.

وی ابراز داشت: ملا عبدالله معروف است به استاد منطق، فلسفه و ریاضیات، ولی در برخی از کتاب‌ها علاوه بر مهارت ایشان در منطق، ریاضیات و فلسفه، به مهارت ایشان در فقه هم اشاره شده است.

حجت‌الاسلام والمسلمین محمدی تصریح کرد: در جلد دهم کتاب «اعیان الشیعه» بیان شده است ملا عبدالله بهابادی در واقع استاد صاحب مدارک و صاحب معالم در رابطه با منطق و علوم ادبی بوده است و همچنین ایشان فقه و حدیث را هم فرا گرفته‌اند و این نشان می‌دهد ایشان از افرادی بوده است که در فقه هم تسلط داشته است.

وی ادامه داد: مرحوم شهید مطهری در کتاب خدمات متقابل ایران و اسلام معتقد است که ملا عبدالله علاوه بر تسلط بر علوم عقلی شخصی فقیه نیز بوده است.

رئیس انجمن اصول فقه حوزه با بیان اینکه شناساندن علامه ملاعبدالله و معرفی این شخصیت بزرگ برای نسل حوزه بسیار مفید است گفت: بنده علاوه بر فرا گرفتن کتاب الحاشیه در سال 61، سال‌ها این کتاب را تدریس کرده‌ام و آن را بسیار مفید برای تدریس فقه یافتم

کلیه حقوق این سایت برای پایگاه علامه آخوند ملا عبدالله یزدی بهابادی محفوظ است