چکیده مقالات

مراتب عرفان ملا عبدالله بهابادی یزدی
نویسنده: دکترعبدالرحیم شهریاری

علامه ملا عبد الله بهابادی فقیهی اخباری یا اصولی ؟
نویسنده: مرتضی خوشنویس زاده اصفهانی

نقش ملا عبدالله بهابادی در تکوین جریان تعقل گرایی عصر صفوی
نویسنده: حجت الاسلام و المسلمین بشکانی

نقد دیدگاه شرح حال نویسان پیرامون ملا عبدالله یزدی
نویسنده: عظیم عابدینی-حبیب الله یوسفی

فعالیت های تفسیری علامه ملا عبدالله یزدی
نویسنده: عظیم عابدینی و حبیب الله یوسفی

مطالعه ی توصیفی حاشیه ملا عبدالله بهابادی از منظر تحلیل ژانر
نویسنده: سید عبدالمجید طباطبایی لطفی و طاهره قاسمی

تلامذه ملا عبدالله بهابادی یزدی
نویسنده: عبدالصمد جودتی استیار

ملا عبدالله یزدی و خاندان ملالی در عرصۀ تولیت حرم علوی(ع)
نویسنده: حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر احمد جنت امانی

ملا عبدالله بهابادی یزدی در «الذریعه»
نویسنده: محمدعلی نجفی کرمانشاهی

بررسی و تحلیل دلائل هم­گرایی عالمان شیعه با دولت صفوی
نویسنده: حسن عبدب پور، اضغر میرزایی

مطالب

حجت الاسلام والمسلمین واعظ موسوی: طلاب حوزوی برای تسلط بر مباحث علم منطق به حاشیه ملا عبدالله مراجعه کنند

عضو مجلس خبرگان رهبری:

طلاب حوزوی برای تسلط بر مباحث علم منطق به حاشیه ملا عبدالله مراجعه کنند

عضو مجلس خبرگان رهبری گفت: لازم است کتاب حاشیه بر تهذیب المنطق به عنوان منبع ارزشمند به وسیله طلاب حوزه‌های علمیه مورد استفاده قرار گیرد تا بتوانند به ریزه‌کاری‌ها و نکات دقیق مباحث علم منطق تسلط یابند.

 

به گزارش ستاد خبری کنگره بزرگداشت علامه ملا عبدالله بهابادی، حجت‌الاسلام والمسلمین سید محمد واعظ موسوی با بیان اینکه علوم مختلفی در حوزه‌های علمیه مورد توجه قرار می‌گیرد که یکی از مهمترین آنها علم منطق است اظهار داشت: یکی از کتاب‌هایی که از قدیم در بین طلاب حوزه‌های علمیه در آموزش علم منطق مرسوم بوده و حوزویان به عنوان کتاب مرجع به آن استناد می‌کردند تهذیب المنطق است.

وی با اشاره به اینکه اهتمام ویژه‌ای به شرح کتابی که در حوزه علمیه به عنوان کتاب درسی مطرح می‌شود در بین طلاب و روحانیون وجود دارد، بیان کرد: یکی از این کتاب‌ها کتاب حاشیه بر تهذیب المنطق است که ملا عبدالله بهابادی با قلم شیوا و با دقت فراوان درصدد توضیح این کتاب برآمده است.

عضو مجلس خبرگان رهبری ادامه داد: اساتید و طلابی که با کتاب تهذیب المنطق سر و کار دارند خود را بی‌نیاز از مراجعه به کتاب حاشیه ملا عبدالله نمی‌بینند.

وی تصریح کرد: امیدوارم مرحوم بهابادی و بقیه نویسندگان با انبیا و اولیای الهی محشور شوند و نوشته‌های آنها باقیات الصالحاتی برایشان باشد زیرا گره‌گشای نیازهای علمی بسیاری از مخاطبان و پژوهندگان دانش است.

حجت‌الاسلام و المسلمین واعظ موسوی ابراز داشت: توصیه می‌شود کتاب حاشیه بر تهذیب المنطق به عنوان منبع ارزشمند به وسیله طلاب حوزه‌های علمیه مورد استفاده قرار گیرد تا بتوانند به ریزه‌کاری‌ها و نکات دقیق مباحث علم منطق تسلط یابند.

وی با بیان اینکه سرمایه‌های بسیار بزرگ علمی و معنوی افتخارات هر ملتی محسوب می‌شوند گفت: مکتب تشیع از این جهت بسیار غنی است و نمونه‌های بسیار برجسته‌ای در بین فقها و اندیشمندان حوزه‌های علمیه که در این مکتب رشد و نمو پیدا کرده‌اند وجود دارد.

عضو خبرگان رهبری تأکید کرد: برای اینکه این شخصیت‌ها از گوشه کتابخانه و مزارها خارج شده و به عنوان الگوهای نسل جدید قرار گیرند مسئولان وظیفه دارند با برگزاری نکوداشت‌ها این فرهیختگان را به جامعه امروزی معرفی و ویژگی‌های اخلاقی و منش‌های رفتاری و زندگی عارفانه و زاهدانه آنها را به نسل امروز معرفی کنند تا جوانان ما که به دنبال الگوهایی در رفتارهای شخصی و زندگی اجتماعی خودشان هستند بتوانند با الگو قرار دادن این فرزانگان زندگی صالحی داشته باشند.

وی با بیان اینکه باید به بهترین نحو ممکن و با استفاده از وسایل امروزی اندیشورانی را که درگوشه های کتابخانه نامی از آنها است را به همگان معرفی کنیم خاطرنشان کرد: این امر موجب غنای شخصیت‌ها و فرهنگ ناب تشیع بیش از گذشته خواهد شد.

انتهای پیام/

کلیه حقوق این سایت برای پایگاه علامه آخوند ملا عبدالله یزدی بهابادی محفوظ است