چکیده مقالات

مراتب عرفان ملا عبدالله بهابادی یزدی
نویسنده: دکترعبدالرحیم شهریاری

علامه ملا عبد الله بهابادی فقیهی اخباری یا اصولی ؟
نویسنده: مرتضی خوشنویس زاده اصفهانی

نقش ملا عبدالله بهابادی در تکوین جریان تعقل گرایی عصر صفوی
نویسنده: حجت الاسلام و المسلمین بشکانی

نقد دیدگاه شرح حال نویسان پیرامون ملا عبدالله یزدی
نویسنده: عظیم عابدینی-حبیب الله یوسفی

فعالیت های تفسیری علامه ملا عبدالله یزدی
نویسنده: عظیم عابدینی و حبیب الله یوسفی

مطالعه ی توصیفی حاشیه ملا عبدالله بهابادی از منظر تحلیل ژانر
نویسنده: سید عبدالمجید طباطبایی لطفی و طاهره قاسمی

تلامذه ملا عبدالله بهابادی یزدی
نویسنده: عبدالصمد جودتی استیار

ملا عبدالله یزدی و خاندان ملالی در عرصۀ تولیت حرم علوی(ع)
نویسنده: حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر احمد جنت امانی

ملا عبدالله بهابادی یزدی در «الذریعه»
نویسنده: محمدعلی نجفی کرمانشاهی

بررسی و تحلیل دلائل هم­گرایی عالمان شیعه با دولت صفوی
نویسنده: حسن عبدب پور، اضغر میرزایی

مطالب

حاشیه ملا عبدالله بهترین کتاب برای تدریس منطق است

آیت‌الله علیدوست: حاشیه ملاعبدالله بهترین کتاب برای تدریس منطق است.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم گفت: کتاب حاشیه بر تهذیب المنطق ملاعبدالله بهابادی، نظارت خوبی بر کل منطق داشته و در مقایسه با کتب دیگر برای مطالعه و تدریس اولویت دارد.

به گزارش ستاد خبری کنگره بزرگداشت علامه ملاعبدالله بهابادی، آیت‌الله ابوالقاسم علیدوست با بیان اینکه کتاب حاشیه بر تهذیب المنطق از جهات مختلفی قابل تامل است اظهار کرد: این کتاب متن تفتازانی است که در جای خودش از کتاب‌های برجسته این دانش بوده و از متن خوب و پرباری برخوردار است.

وی با اشاره به اینکه مرحوم ملاعبدالله در منطق تسلط خاص را داشته و همانطور که از کتاب حاشیه به دست می‌آید بر نگارش نیز مسلط بوده است افزود: متن این کتاب نه موجز است و نه از عبارت ‌پردازی‌های بیجا استفاده شده که خسته‌کننده باشد و از یک اعتدال مناسبی برخوردار است و از این جهت نیز فاخر است.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم ابراز داشت: کتاب حاشیه بر تهذیب المنطق، نظارت خوبی بر کل منطق داشته و در مقایسه با کتب دیگر برای مطالعه و تدریس اولویت دارد.

وی با بیان اینکه بسیار مناسب است کتاب حاشیه ملاعبدالله در برخی از محورها متن آموزشی حوزه‌ها باشد گفت: البته باید در کنارش چند کتاب آموزشی نیز قرار داده شود؛ ما باید به این سمت حرکت کنیم که طلاب حوزه علمیه همیشه در کنار یک کتاب­محوری چندین کتاب را نیز مطالعه کنند تا تسلط خوبی بر مطلب داشته باشند.

آیت‌الله علیدوست با اشاره به اینکه برخی کتاب‌ها علیرغم اینکه بسیار پربار هستند، ولی فرصتی برای عرضه شدن پیدا نمی‌کنند، خاطرنشان کرد: کتاب حاشیه بر تهذیب المنطق مرحوم ملاعبدالله علاوه بر اینکه بسیار پربار است، ولی شانس عرضه­شدن و استقبال توسط دیگران را نیز پیدا می‌کند و ده‌ها سال متن­محوری حوزه‌های علمیه می‌شود و در سال‌های 54 و 55 که بنده نیز منطق می‌خواندم یکی از کتاب‌هایی بود که در حوزه تدریس می‌شد و جزو کتاب‌های درسی بود.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با بیان اینکه احیای این کتاب ضروری است و موجب احیای شخصیت ملاعبدالله می‌شود عنوان داشت: اینکه شخصیت‌های بزرگی مانند مرحوم ملاعبدالله که نسل امروز کمتر با آنها ارتباط برقرار می‌کنند در قالب یک همایش معرفی شوند کار بسیار پسندیده‌ای است.

آیت‌الله علیدوست با بیان اینکه در برگزاری بزرگداشت‌ها یک مشکل بسیار بزرگ وجود دارد که باید سعی کنند در بزرگداشت مرحوم ملاعبدالله از آن اجتناب شود تصریح کرد: پس از برگزاری بزرگداشت‌ها معمولاً فرایند قطع ‌شده و شخصیت رها می‌شود، درحالی­که مناسب است که افکار و عصاره آثار شخصیت‌ها تلخیص شده و مورد مطالعه قرار گیرد و این فرایند قطع نشود تا در نهایت به یک نتیجه‌ای برسد.

استاد حوزه علمیه قم با اشاره به این­که معمولاً در این بزرگداشت‌ها به تکریم و تعظیم شخصیت می‌پردازیم گفت: این مراسم‌ها باید از حالت تکریم خارج شود و به نقد شخصیت نیز بپردازیم و تنها از شخصیت تعریف نکنیم.

آیت‌الله علیدوست اذعان داشت: در بزرگداشت مرحوم ملاعبدالله باید سعی شود که کتاب حاشیه بر تهذیب المنطق و حتی خود شخصیت ملاعبدالله نیز مورد نقد قرار گیرد و این منافاتی با تکریم نخواهد داشت و اگر بزرگداشت‌ها به این سمت حرکت کند مطمئناً ارزشمند خواهد بود.

 

کلیه حقوق این سایت برای پایگاه علامه آخوند ملا عبدالله یزدی بهابادی محفوظ است