چکیده مقالات

مراتب عرفان ملا عبدالله بهابادی یزدی
نویسنده: دکترعبدالرحیم شهریاری

علامه ملا عبد الله بهابادی فقیهی اخباری یا اصولی ؟
نویسنده: مرتضی خوشنویس زاده اصفهانی

نقش ملا عبدالله بهابادی در تکوین جریان تعقل گرایی عصر صفوی
نویسنده: حجت الاسلام و المسلمین بشکانی

نقد دیدگاه شرح حال نویسان پیرامون ملا عبدالله یزدی
نویسنده: عظیم عابدینی-حبیب الله یوسفی

فعالیت های تفسیری علامه ملا عبدالله یزدی
نویسنده: عظیم عابدینی و حبیب الله یوسفی

مطالعه ی توصیفی حاشیه ملا عبدالله بهابادی از منظر تحلیل ژانر
نویسنده: سید عبدالمجید طباطبایی لطفی و طاهره قاسمی

تلامذه ملا عبدالله بهابادی یزدی
نویسنده: عبدالصمد جودتی استیار

ملا عبدالله یزدی و خاندان ملالی در عرصۀ تولیت حرم علوی(ع)
نویسنده: حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر احمد جنت امانی

ملا عبدالله بهابادی یزدی در «الذریعه»
نویسنده: محمدعلی نجفی کرمانشاهی

بررسی و تحلیل دلائل هم­گرایی عالمان شیعه با دولت صفوی
نویسنده: حسن عبدب پور، اضغر میرزایی

مطالب

دیدار مسئولان دبیرخانه کنگره بین المللی علامه بهابادی با آیت الله شهرستانی

شورای علمی و اجرایی کنگره بزرگداشت علامه بهابادی یزدی در تاریخ دوم شهریور 1394 دیداری با حضرت آیت‌الله سید جواد شهرستانی(نماینده تام الاختیار حضرت آیت الله العظمی سیستانی) در محل دفتر ایشان در شهر مقدس قم داشت.

در این دیدار ابتداء دکتر حسن عبدی پور دبیر علمی کنگره با اشاره به نقش و خدمات ایرانیان در تمدن اسلامی اظهار داشتند که: هیچ گروه و جریانی نمی‌تواند منکر جایگاه نرم‌افزاری ایرانیان در رشد و توسعه تمدن و علوم اسلامی باشد. ایرانیان بدون توجه به تعصبات قومی و سابقه کهن تمدنی خود پیش از اسلام صادقانه و خالصانه در خدمت اسلام و مکتب اهل البیت (علیهم‌السلام) در آمدند و پس از دوران غیبت کبری در قالب سازمان وکالت وسازمان روحانیت، اسلام ناب و اعتدالی امامیه را حمایت و ترویج کردند، نمود این پاسداری در قالب مرجعیت دینی، خدمت به اماکن متبرکه و برگزاری مراسم با شکوه عزاداری امامان معصوم بوده است. از سوی دیگر حب اهل‌البیت (علیهم‌السلام)، احیای اماکن مقدسه ائمه و اهتمام به شعائر شیعی در قالب وفیات و شهادت امامان همواره مایه وحدت و همدلی و انسجام شیعیان بوده است. تاریخچه این همدلی به تاسیس حوزه علمیه نجف اشرف برمی‌گردد و تجلی آن به عصر صفویه برمی گردد که دولت ایران توانست در زمان امپراتوری عثمانی از اماکن متبرکه و شیعیان عراق دفاع نماید و پیوند دو ملت ایران و عراق را عمیق‌تر نمایند.

امروز برخی از خواص متعصب سعی می‌کنند خدمات دولت صفویه را زیر سوال ببرند و همگام با دشمنان تشیع ناخواسته کاری کنند که تشیع را ساخته و پرداخته دولت صفوی نشان دهند. از این رو پاسداشت عالمانی مجاهد مانند علامه ملا عبدالله بهابادی یزدی فرصتی است که بار دیگر تاریخ تحولات گذشته را بازخوانی کنیم و نشان دهیم دولت وقت ایران و علماء تشیع چه خدماتی به اماکن مقدسه و ملت عراق نموده‌اند.

 در زمان شاه عباس بود که پس از باز پس گیری بغداد از دولت عثمانی، نجف اشرف توسعه و رونق قابل توجه ای نمود و شاه عباس به مدت ده روز در نجف اشرف و در کنار مزجع امام اول شیعیان سکنی گزید و دستور داد مشکل آب نجف و راه‌های منتهی به نجف اصلاح شود و همچنین بستر توسعه اعزام زائران به عتبات مقدسه فراهم گردد.

همچنین به فرمان شاه عباس حکومت در شهرهای مقدس عراق با تولیت اماکن مقدسه آمیخته شد. هدف این بود که این مناطق بتواند قانون‌های مذهبی را تضمین کند.

در ادامه بیانات آیت الله شهرستانی(حفظه الله) را از نظر خواهیم گذراند:

بسم الله الرحمن الرحیم

بزرگداشت مفاخر و احیای آثار بزرگان علاوه بر اجر معنوی، اثری وضعی دارد. چون این بزرگان بوده‌اند که معارف دین را به ما رسانده‌اند و به تعبیری «کم ترک السابق للاحق» یا «ما ترک السابق للاحق»؛ یعنی توجه به میراث عظیمی که گذشتگان برای ما بر جای نهاده‌اند، و بهره برداری مناسب از آن میراث می‌تواند در بهبود وضعیت ما در عرصه‌های مختلف موثر باشد. یکی از راه‌ها و مصادیق تقدیر و تشکر از علما، همین مراسم بزرگداشت و احیای آثارشان است. به یاد دارم اوایلی که موسسه آل البیت(ع) اقدامات تحقیقی و پژوهشی خود را شروع کرد، یکی از بزرگان به بنده فرمود: «شما در راه احیای آثار بزرگان مخلصانه که یک قدم بردارید، مورد لطف و عنایت آن بزرگان قرار گرفته و دعای آنها شامل حال شما می‌شود.» یعنی امر تفخیم مقام علمی و معنوی عالمان و دانشمندان را نباید یک امر ساده تلقی کرد.

مرحوم ملا عبدالله بهابادی از بزرگان منطقه یزد و از دانشمندان اثرگذار عصر صفوی به شمار می‌رود. صفویه خدمات فراوانی به شریعت نمودند. اینکه تشیع صفوی از تشیع علوی تفکیک می‌شود، امری مغلطه انگیز و ناصحیح است. مبدأ تاریخ شیعه که از زمان صفویه نبوده و همین که بزرگان ما و امامان ما قبل از صفویه همین عقاید رایج و صحیح شیعی را داشته‌اند، باعث می‌شود شبهه یاد شده رنگ ببازد و نباید از آن ترسید. ملاعبدالله هم که در همین عصر می‌زیسته در تقویت مذهب و نشر معارف دینی صاحب نقش بوده است و برگزاری کنگره برای وی کاری مثبت قلمداد می‌شود. در خاطرم هست که در زمان برگزاری کنگره شیخ مفید که مسئولیت کشورهای عربی با بنده بود و با امثال قرضاوی (که البته آن وقت مثل الان این رویکرد منفی شدید را نداشت) و محمد عماره از مصر و حسن حنفی دیدار داشتم. در زمان همان کنگره برخی از بزرگان از جمله حضرات آیات امینی، استادی و یزدی به محضر رهبری رفته بودند و ایشان از برگزاری کنگره هزاره شیخ مفید اظهار خرسندی کرده و فرمودند: «برگزاری این کنگره، مهم است. اما بیایید کار را به صورت منظم و برنامه ریزی شده و سیستماتیک انجام دادید و بیایید هر سال برای یکی از بزرگان کنگره برگزار کنید. امسال شیخ مفید، سال بعد سید مرتضی، بعد محقق کرکی، علامه حلی و...الان این فرصت‌هایی که در جمهوری اسلامی است باید از آنها بهره برد و ممکن است همیشه این فرصت‌ها در دست نباشد. بیایید و در این مسیر قدم بردارید.» خب این یک توصیه حکیمانه و منطقی است و اگر چه متاسفانه همان کنگره برگزار شد و دیگر تقریبا کسی دنبال کنگره‌ها را نگرفت، اما این نگاه؛ یعنی نگاه مستمر به بزرگداشت مفاخر و مشاهیر شیعه امری است که دارای برکت و فواید بسیار است. این نباشد که ما با یک شعار بیاییم، اما وسط کار بمانیم. باید همت بلند داشت و تلاش بسیار نمود و از ظرفیت‌ها در حد توان بهره مناسب نمود. بزرگان به گردن ما خیلی حق دارند. آنها با آن امکانات کم توانسته‌اند این همه به مذهب و دیانت خدمت کنند. الحمد لله در این زمانه، وسایل و ظرفیت‌ها زیاد است و خیلی خوب است اگر بتوانیم آثار آنها را خوب عرضه کنیم. بنده هم اگر بتوانم قدمی بردارم و کاری انجام دهم دریغ نخواهم داشت. یعنی سعی می‌کنم به سهم خود همکاری لازم را در قم، عراق، لبنان و جاهای دیگر هم داشته باشم. ما می‌توانیم شما را در ارتباط گیری و تهیه نسخه‌ها در بلاد عربی کمک کنیم. در این کار لازم است از نیروهای نخبه استفاده کنید. ما می‌توانیم به قله‌ها دست بیابیم، ولی از بس به ما تلقین شده که نمی‌توانید باورمان شده که واقعا نمی‌توانیم. «قانون حذف» که در جامعه وجود دارد ما را بیچاره کرده و از بین برده است. بیاییم همدیگر را حفظ کنیم. بنده همیشه حرف خودم را می‌زنم و انتقاد خودم را هم می‌کنم، ولی دست رفاقتم هم به سوی دیگران دراز است. ان شاء الله بتوانیم در مسیر نشر معارف الهی و احیای آثار بزرگان و تقدیر از زحمات اسلاف موفق باشیم و خداوند شما را هم در برگزاری فاخر کنگره ملا عبدالله بهابادی و احیای آثار او و معرفی مناسب وی توفیق بدهد. والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته.

 

 

 

 

 

کلیه حقوق این سایت برای پایگاه علامه آخوند ملا عبدالله یزدی بهابادی محفوظ است