چکیده مقالات

مراتب عرفان ملا عبدالله بهابادی یزدی
نویسنده: دکترعبدالرحیم شهریاری

علامه ملا عبد الله بهابادی فقیهی اخباری یا اصولی ؟
نویسنده: مرتضی خوشنویس زاده اصفهانی

نقش ملا عبدالله بهابادی در تکوین جریان تعقل گرایی عصر صفوی
نویسنده: حجت الاسلام و المسلمین بشکانی

نقد دیدگاه شرح حال نویسان پیرامون ملا عبدالله یزدی
نویسنده: عظیم عابدینی-حبیب الله یوسفی

فعالیت های تفسیری علامه ملا عبدالله یزدی
نویسنده: عظیم عابدینی و حبیب الله یوسفی

مطالعه ی توصیفی حاشیه ملا عبدالله بهابادی از منظر تحلیل ژانر
نویسنده: سید عبدالمجید طباطبایی لطفی و طاهره قاسمی

تلامذه ملا عبدالله بهابادی یزدی
نویسنده: عبدالصمد جودتی استیار

ملا عبدالله یزدی و خاندان ملالی در عرصۀ تولیت حرم علوی(ع)
نویسنده: حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر احمد جنت امانی

ملا عبدالله بهابادی یزدی در «الذریعه»
نویسنده: محمدعلی نجفی کرمانشاهی

بررسی و تحلیل دلائل هم­گرایی عالمان شیعه با دولت صفوی
نویسنده: حسن عبدب پور، اضغر میرزایی

مطالب

کنگره بزرگداشت علامه آخوند ملا عبدالله بهابادی(ره) برگزار می‌شود

حوزه/دبیر کنگره بزرگداشت علامه آخوند ملا عبدالله بهابادی(ره) از برگزاری این کنگره تا پایان سال جاری خبر داد.

 دکتر حسن عبدی پور در گفتگو با خبرگزاری «حوزه»، با اعلام این خبر گفت: آخوند ملا عبدالله بهابادی یزدی از عالمان برجسته یزدی در سده دهم بود و در حوزه‌های علمی شیراز، اصفهان و نجف به تحصیل پرداخته و از همدرسان ایشان می‌توان به بزرگانی مانند مقدس اردبیلی اشاره کرد.

وی با اشاره به اینکه علامه ملاعبدالله علاقه فراوانی به مطالعه و تحقیق داشت بیان کرد: از ایشان ده‌ها تألیف باقی مانده که از معروف‌ترین آن‌ها «الحاشیه علی تهذیب المنطق» می‌باشد.

دبیر کنگره ادامه داد: علامه از سوی سلاطین صفوی خزانه‌دار حرم شریف حضرت علی (ع) در نجف اشرف بود که بعدها فرزندانش عهده‌دار این کار شدند.

وی با بیان اینکه علامه بهابادی یزدی در حاشیه نویسی تبحر خاصی داشت گفت: حاشیه نویسی در واقع یک کار علمی برای کسانی است که صاحب نظر بوده‌اند و این حاشیه نویسی مقدمه‌ای می‌شده که اثر مورد توجه و مورد تدریس قرار گیرد.

عبدی پور ابراز داشت: متأسفانه در طول چند دهه اخیر حاشیه نویسی در حوزه علمیه کم شده است و باعث شده تغییر و تحول در کتب درسی کم شود و حوزوی‌ها باید این سنت را احیا کنند.

وی عنوان کرد: حاشیه بر تهذیب المنطق تفتازانی یکی از حاشیه‌نویسی‌های علامه است که به مدت صدسال جزو متون درسی حوزه‌های علمیه بوده است.

دبیر کنگره تصریح کرد: شخصیت علامه بسیار قابل تکریم است و سیره علمی و عملی این عالم بزرگ باید شناسانده شود و درصددیم با برگزاری این کنگره ابعاد زندگی او را نشان دهیم و از پژوهشگران و فرهیختگان حوزوی و دانشگاهی دعوت به همکاری می‌کنیم.

وی با اشاره به فراخوان این کنگره گفت: این کنگره در سه محور زندگي و شخصيت آخوند ملاعبدالله بهابادی، اندیشه‌های سیاسی - اجتماعی و تفکرات منطقی – فلسفی برگزار می‌شود و هر یک از این موضوعات نیز دارای بخش‌های جداگانه‌ای هستند، البته علاقه مندان می‌توانند موضوعات دیگر مرتبط با ملا عبد الله بهابادی(ره) را به دبیرخانه بفرستند که پس از بررسی و تایید در کمیته علمی دبیرخانه پذیرفته می‌شود.

عبدی پور ادامه داد: محققان و پژوهشگران حوزوی و دانشگاهی می‌توانند چکیده مقالات خود را تا 15 شهریور و اصل آن را تا انتهای آبان ماه سال جاری به دبیرخانه کنگره به نشانی قم، ميدان شهدا، دفتر تبليغات اسلامي حوزه علميه قم، پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامي، اداره همکاری‌های علمی و پژوهشی، دبیرخانه کنگره بین‌المللی آخوند ملاعبدالله بهابادی یزدی(ره) ارسال نمایند.

انتهای پیام/313/30

کنگره بزرگداشت آخوند «ملا عبدالله بهابادی» در قم برگزار می‌شود

دبیر کنگره بزرگداشت آخوند ملا عبدالله بهابادی با اشاره به اعلام فراخوان ارائه مقالات این کنگره در سه محور اصلی گفت: کنگره آخوند ملا عبدالله بهابادی امسال در قم و بهاباد زادگاه وی برگزار می‌شود.

------

به گزارش قم نا ، حسن عبدی‌پور با بیان اینکه یزد در طول تاریخ به دارالعباده مشهور شده است، اظهار داشت: این شهر همواره محل تربیت و رشد مشایخ و ستارگان آسمان علم و فقاهت بوده که هر یک از آن‌ها خدمات ارزنده‌ای به جهان اسلام به ویژه مکتب تشیع داشته‌اند.

وی افزود: از جمله این شخصیت‌ها می‌توان به آخوند ملاعبدالله بهابادی یزدی(ره) اشاره کرد که در اواخر قرن دهم هجری در یزد زندگی می‌کرد.

دبیر کنگره بزرگداشت آخوند ملا عبدالله بهابادی با بیان اینکه تکریم فرزانگان حکمت و فقاهت موجب قدردانی از تلاش‌های خالصانه آنان، در تولید، توسعه و توانمندسازی علوم نقلی و عقلی می‌شود، تصریح کرد: حقیقت این است که حوزه‌های علمیه در شرایط سخت پیش از انقلاب اسلامی و در روزگاری که از فضاهای مناسب و عاری از دغدغه بهره‌مند نبودند این امکان را هم نداشتند که به استحصال ظرفیت‌های نهفته در تجربه‌های پیشینیان خود اقدام کنند و با فراغ بال به بازخوانی آثار و قابلیت‌های پژوهشی آنان مبادرت ورزند اما در عین حال و در شرایط فعلی نیز، مطالعه نقش تاریخی عالمان تشیع در حوزه تمدنی و بررسی چند و چون پیشرفت علوم اسلامی و کارکرد تمدنی آنان در تاریخ اسلام کمتر مورد توجه قرار گرفته است.

وی خاطرنشان کرد: یکی از سنت‌های اصیل حوزوی که نقشی اساسی در پیشبرد مطالعات دینی و انتقال تجربیات ارزنده بر نسل‌های بعدی داشته و دارد، حاشیه‌نویسی بر متون اصیل و کهن حوزوی است که علامه بهابادی یزدی(ره) در این مسیر تبحری خاص داشت.

عبدی‌پور با اشاره به اینکه در این بین می‌توان به حاشیه بر تهذیب المنطق تفتازانی اشاره کرد تصریح کرد: این کتاب بیش از یک قرن جزو متون درسی حوزه‌های علمیه محسوب می‌شد.

دبیر کنگره بزرگداشت آخوند ملا عبدالله بهابادی خاطرنشان کرد: در مورد جایگاه علمی این عالم وارسته می‌توان به حضور بزرگانی همچون شیخ بهایی در کرسی درس او و تأثیرپذیری حکیم متأله، ملاصدرای شیرازی از اندیشه‌های فلسفی و منطقی ملا عبدالله بهابادی اشاره کرد.

وی افزود: در این راستا دبیرخانه بزرگداشت شخصیت علمی و عملی علامه ملاعبدلله بهابادی یزدی(ره) بر آن است تا ابعاد ناشناخته این بزرگ مرد عالم تشیع را به علاقمندان به حوزه تراث شیعی معرفی کند زیرا بر این عقیده‌ایم که معرفی عالمان فرهیخته، آثار و فواید زیادی بخصوص برای نسل جوان فرهیخته دارد.

عبدی‌پور با بیان اینکه از این رهگذر، ضمن شناخت عالمان وارسته، از سیره علمی و عملی آنان نیز می‌توان الگوبرداری کرد، گفت: از این رو نباید بی تفاوت بود و نشست تا توجه نسل‌های نو در حوزه به تجربه‌های پیشنیان به کام سکون و رکود فرو رود.

دبیر کنگره بزرگداشت آخوند ملا عبدالله بهابادی تاکید کرد: توجه به این نکته هم حائز اهمیت است که بررسی زمینه‌های تاریخی و اجتماعی علامه بهابادی، یکی دیگر از راهکارها برای شناخت و دستیابی به شخصیت ذوابعاد ایشان است تا ادبیات عالمانه ای جهت تحلیل و شناخت ابعاد آن تولید شود.

وی تصریح کرد: بر این اساس، فراخوان مقالات کنگره بزرگداشت علامه آخوند ملاعبدالله بهابادی یزدی(ره) در سه محور اساسی صورت گرفت که هر یک از این محورها دارای موضوعات جداگانه و مختلفی هستند.

عبدی‌پور افزود: همچنین تاکنون چندین جلسه به منظور هماهنگی برای برگزاری این کنگره در قم و استان یزد تشکیل شده که از آن جمله می‌توان به جلسه شورای سیاست‌گذاری کنگره بزرگداشت علامه آخوند ملاعبدالله بهابادی یزدی در محل فرمانداری بهاباد اشاره کرد که امام جمعه شهرستان بهاباد، فرماندار و سایر اعضای شورای سیاست‌گذاری در آن حضور داشتند.

وی با اشاره به محورهای اصلی این کنگره عنوان داشت: زندگی و شخصیت آخوند ملاعبدالله بهابادی، اندیشه‌های سیاسی و اجتماعی و تفکرات منطقی و فلسفی این سه محور را تشکیل می‌دهند البته علاوه بر این‌ها، سایر موضوعات مرتبط با ملاعبدالله بهابادی(ره) پس از بررسی و تأیید در کمیته علمی دیبرخانه پذیرفته می‌شوند.

دبیر کنگره بزرگداشت آخوند ملا عبدالله بهابادی خاطرنشان کرد: محققان و پژوهشگران حوزوی و دانشگاهی می‌توانند چکیده مقالات خود را تا 15 شهریور و اصل آن را تا انتهای آبان ماه سال جاری به دبیرخانه کنگره به نشانی قم، میدان شهدا، دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم، پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، اداره همکاری‌های علمی و پژوهشی یا صندوق پستی: 37185/3688 ارسال کنند.

وی با بیان اینکه وبگاه اینترنتی کنگره بزرگداشت آخوند ملا عبدالله بهابادی به آدرس http://www.molaabdellah.ir هم در دسترس کاربران قرار دارد، گفت: علاقمندان به شرکت در کنگره می‌توانند از طریق تماس با شماره‌های 025-37744151 و 025-37737725 و همچنین مکاتبه با آدرس الکترونیکی info@molaabdellah.ir اطلاعات بیشتری کسب کنند

کلیه حقوق این سایت برای پایگاه علامه آخوند ملا عبدالله یزدی بهابادی محفوظ است