چکیده مقالات

مراتب عرفان ملا عبدالله بهابادی یزدی
نویسنده: دکترعبدالرحیم شهریاری

علامه ملا عبد الله بهابادی فقیهی اخباری یا اصولی ؟
نویسنده: مرتضی خوشنویس زاده اصفهانی

نقش ملا عبدالله بهابادی در تکوین جریان تعقل گرایی عصر صفوی
نویسنده: حجت الاسلام و المسلمین بشکانی

نقد دیدگاه شرح حال نویسان پیرامون ملا عبدالله یزدی
نویسنده: عظیم عابدینی-حبیب الله یوسفی

فعالیت های تفسیری علامه ملا عبدالله یزدی
نویسنده: عظیم عابدینی و حبیب الله یوسفی

مطالعه ی توصیفی حاشیه ملا عبدالله بهابادی از منظر تحلیل ژانر
نویسنده: سید عبدالمجید طباطبایی لطفی و طاهره قاسمی

تلامذه ملا عبدالله بهابادی یزدی
نویسنده: عبدالصمد جودتی استیار

ملا عبدالله یزدی و خاندان ملالی در عرصۀ تولیت حرم علوی(ع)
نویسنده: حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر احمد جنت امانی

ملا عبدالله بهابادی یزدی در «الذریعه»
نویسنده: محمدعلی نجفی کرمانشاهی

بررسی و تحلیل دلائل هم­گرایی عالمان شیعه با دولت صفوی
نویسنده: حسن عبدب پور، اضغر میرزایی

مطالب

گفتگو با آیت الله احمدی فقیه یزدی

اشاره:

آیت الله میرزا محمد حسین‌ احمدی‌ فقیه‌ یزدی‌ در ۱۳۲۸ شمسی در روستای‌ طرزجان‌ از توابع‌ شهرستان‌ تفت‌ در استان‌ یزد به‌ دنیا آمد. پدرش‌ آیت‌الله حاج‌ ملااحمد احمدی‌ نجفی‌ حائری‌ (یزدی‌ طرزجانی‌) از روحانیون‌ جلیل‌القدر نجف‌ بود. پدر بزرگ ایشان از عالمان بزرگوار سامرا بود که به شرف شهادت نائل آمد. میرزا محمدحسن به همراه برادر کوچکترش مرحوم آیت الله میرزا محمدحسن احمدی فقیه، در طی سالیان دراز از محضر ده ها تن از بزرگان شیعه تلمذ نموده و به درجه اجتهاد نائل گشتند. از اساتید میرزا محمدحسین می توان به حضرات آیات شیخ غلامرضا فقیه‌ یزدی‌، مرحوم علومی یزدی‌، شهید صدوقی، علامه‌ طباطبایی‌، میرزا ابوالحسن شعرانی، شهید مطهری، مرحوم الهی قمشه ای، شیخ محمدعلی اراکی‌، شیخ مرتضی‌ حائری‌ یزدی، سید رضا بهاءالدینی‌، سید محمدرضا گلپایگانی‌ و مرحوم فکور یزدی اشاره نمود.

این عالم مجاهد در ۱۳۵۹ ش‌ از طرف‌ حضرت‌ امام‌ خمینی به‌ سمت‌ نماینده ایشان‌ در استان‌ هرمزگان‌ و امام‌ جماعت‌ بندرعباس‌ منصوب‌ شد و تا سال‌ ۱۳۶۹ ش‌ در این‌ سمت‌ بود. از سال‌ ۱۳۶۹ ش‌ به‌ فعالیت‌های‌ علمی‌ در حوزۀ‌ علمیۀ‌ قم‌ و دانشگاه‌ها پرداخت‌ و در تحکیم‌ وحدت‌ حوزه‌ و دانشگاه‌ فعالیت‌های‌ زیادی‌ انجام‌ داد. وی‌ در سال‌ ۱۳۷۴ ش‌ به‌ عنوان‌ مسئول‌ نهاد نمایندگی‌ مقام‌ معظم‌ رهبری‌ در دانشگاه‌ علوم‌ پزشکی‌ ایران‌ منصوب‌ و در سال‌ ۱۳۸۳ ش‌ به‌ عنوان‌ مسئول‌ نهاد رهبری‌ دانشگاه‌ تربیت‌ مدرس‌ انتخاب‌ شد. از ایشان آثاری در فقه، اصول، فلسفه‌ و هیئت‌ و علوم‌ ریاضی‌ در دست است.

-       یزد، معدن علماست. چه خصوصیتی در خاک این منطقه وجود دارد که این گونه عالم پرور است؟

درست است که بعضی از مناطق ایران نسبت به مناطق دیگر عالم پرور است، اما مقتضی عالم شدن در همه جای ایران، کم یا زیاد، وجود دارد. ما گنجینه ای به نام قرآن و عترت داریم و هر کسی که تلاش کرده و از این گنجینه بهره ببرد، می تواند در زمرۀ بزرگان در آمده و عالم شود و او را دانشمند خطاب کنند. یزد هم از قرون ها قبل از گنجینۀ قرآن و عترت بهره ها برده و خاک خود را قرآنی و ولایی نموده است. همین باعث شده بزرگان بسیاری از مناطق مختلف استان یزد برخیزند.

-       از علمای یزد در قرن یازدهم و دوازدهم بگویید؟

با اینکه قبل از عصر صفویه در نقاط بسیاری از ایران شیعیان وجود داشته و حتی برخی شهرها قبل از صفویه، کاملا شیعی بوده اند و یزد نیز از مناطقی است که پیشینۀ تشیع در آن به قبل از عصر صفوی بر می گردد ولی از عصر صفوی به بعد تمامیت ارضی منطقه، شیعه می شوند. در نتیجه درصد عالمان یزدی بیش از سابق می شود و قرن ده و یازده آغاز جهش علمی منطقه یزد از حیث کثرت عالمان شیعی است.

شما به طبقات الاعلام شیخ بزرگوار علامه تهرانی بنگرید و ببینید چه تعداد عالم یزدی و تفتی و اردکانی و میبدی و... در این دو قرن از یزد برخاسته اند. نکته جالب توجه اینکه ریاضی دانان بزرگ شیعه در این قرن اغلب یزدی بوده اند و مرحوم تهرانی هم این را نقل می کند که اهالی یزد به ریاضیات توچجه خاصی داشته اند. می دانید که شیخ بهایی، عالم و ریاضی دان بزرگ، علاوه بر اینکه نزد ملا عبدالله یزدی منطق و فلسفه-که البته ریاضیات هم جزو فلسفه است- را خوانده نزد علامه محمدباقر یزدی هم درس خوانده است. این دانشمند یزدی در چند نسل بعد هم تباری ریاضی دان داشته است.

-       ملا عبدالله یزدی از حیث علمی، چگونه شخصیتی است؟

ایشان جامع المعقول و المنقول بوده است. بنده نه به خاطر مطلبی که شرح حال نویسان گفته اند، بلکه به سبب اینکه در دوران تحصیل سعی کرده ام در علوم مختلف چیز بیاموزم و محضر انسان های ذوالفنونی چون علامه شعرانی و علامه طباطبایی را دریافت کرده ام، علاوه بر حاشیه ملا عبدالله با آثار خطی ایشان هم آشنا هستم و از علمیت ایشان و توان بالای علمی ایشان اطلاع دارم که این حرف را بیان می کنم. ایشان از دانشمندان بزرگ قرن دهم است که با ابراز هزار تاسف مقامشان چنانکه باید شناخته نشده است. مثلا رساله ای در بلاغت از ایشان را دیده ام که نشانگر توانایی علمی وی در علوم بلاغی است در حالی که ایشان را به عنوان یک عالم بلاغت دان نمی شناسند. همین طور است در فلسفه و ریاضی و فقه و اصول و حدیث و تفسیر و ...

-       دربارۀ معنویت ملا عبدالله چیزی در خاطر شریفتان هست؟

یک خاطره مرتبط با سلوک رفتاری ایشان با شاگردان خود در هنگام ورود به شهر اصفهان است. ایشان انسانی مهذب و عارف بوده و با چشم قلب خود باطن شهر اصفهان را می بیند و توصیه می کند که فعلا به فلان دلیل وارد شهر نشویم. چند ساعت که می گذارد باز هم به دیدۀ برزخی به شهر می نگرد و می فرماید الان وارد شویم که وضع عوض شده است. به غیر از این قضیه که در کتاب ها نقل شده، بنده از استادم مرحوم بهاء الدینی که عارفی بزرگ بود و امام راحل حوزه های علمیه را به درس اخلاق ایشان ارجاع می فرمود، شنیدم که می فرمود ملا عبدالله یزدی انسانی عارف و مهذب و دارای معنویات و سلوک است. این سخن مرحوم بهاء الدینی از روی مطالعه کتب نیست و ایشان با نگاه عرفانی و دیدۀ باطن شناس خود این سخن را می فرمودند.

-       منطق نقش و فایده ای در اجتهاد دارد؟

از دو جهت منطق دارای فایده در اجتهاد است. اول از این جهت که ذهن را منظم بار آورده و باعث می شود ذهن اصول استنتاج را صحیح فرا گرفته و رعایت کند. دوم اینکه در چینش اشکال منطقی در قوانین فقهی هم منطق اگر نباشد شخص نمی تواند به نتیجه برسد.

-       با تشکر از شما، برای ما طلاب علوم دینی و نیز دانش آموزان و دانشجویان کشور توصیه ای می فرمایید.

ما به عالمان و بزرگان بسیار مدیون هستیم و وظیفه داریم تا جایی که می توانیم حقوق آنها را ادا کنیم. یک راه دعا کردن برای آنها و به نیت آنها عبادت و زیارت را به جا آوردن و به زیارت قبورشان رفتن است. اما مهمتر از آن این است که با کوشش و تلاش در پی این باشیم که آثار و افکار آنان را که به ما رسیده خوب درک کنیم و در مسیر گسترش مکتب اهل البیت(ع) سعی و تلاش شبانه روزی داشته باشیم. اگر ما با استفاده از میراث گذشتگان بتوانیم در مسیر گسترش مذهب موفق باشیم روح علما هم از ما خشنود شده و همین خشنودی در توفیقات دنیوی و کسب رضوان اخروی هم بسیار موثر است.

 

کلیه حقوق این سایت برای پایگاه علامه آخوند ملا عبدالله یزدی بهابادی محفوظ است