چکیده مقالات

مراتب عرفان ملا عبدالله بهابادی یزدی
نویسنده: دکترعبدالرحیم شهریاری

علامه ملا عبد الله بهابادی فقیهی اخباری یا اصولی ؟
نویسنده: مرتضی خوشنویس زاده اصفهانی

نقش ملا عبدالله بهابادی در تکوین جریان تعقل گرایی عصر صفوی
نویسنده: حجت الاسلام و المسلمین بشکانی

نقد دیدگاه شرح حال نویسان پیرامون ملا عبدالله یزدی
نویسنده: عظیم عابدینی-حبیب الله یوسفی

فعالیت های تفسیری علامه ملا عبدالله یزدی
نویسنده: عظیم عابدینی و حبیب الله یوسفی

مطالعه ی توصیفی حاشیه ملا عبدالله بهابادی از منظر تحلیل ژانر
نویسنده: سید عبدالمجید طباطبایی لطفی و طاهره قاسمی

تلامذه ملا عبدالله بهابادی یزدی
نویسنده: عبدالصمد جودتی استیار

ملا عبدالله یزدی و خاندان ملالی در عرصۀ تولیت حرم علوی(ع)
نویسنده: حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر احمد جنت امانی

ملا عبدالله بهابادی یزدی در «الذریعه»
نویسنده: محمدعلی نجفی کرمانشاهی

بررسی و تحلیل دلائل هم­گرایی عالمان شیعه با دولت صفوی
نویسنده: حسن عبدب پور، اضغر میرزایی

مطالب

گفتگو با استاد دکتر عیسی حکیم

نویسنده کتاب گرانسنگ «المفصل فی تاریخ النجف الاشرف»

 استاد دکتر حسن عیسی الحکیم متولد نجف اشرف و از مورخان برجسته عراق، رئیس مؤسسه دینی ـ فرهنگی «التراث النجفی» عراق، رئیس سابق دانشگاه کوفه، پژوهشگر و استاد دانشکده ادبیات و فقه این دانشگاه است. درباره نجف اشرف آثار بسيارى همچون «شعراء الغرى»، «ماضى النجف و حاضرها»، «تاريخ النجف الاشرف» و «موسوعة النجف الاشرف» به نگارش در آمده است. يكى از مفصل‌ترين و بهترين آثارى كه اخيرا سرانجام يافته، موسوعه و دايرة المعارفى به نام «المفصّل» است كه در اين نوشتار نگاهى گذرا بدان خواهيم داشت.

معرفى كتاب «المفصل»

كتاب «المفصل فى تاريخ النجف الاشرف» پيرامون شهر مقدس نجف و مشاهير مرتبط با اين شهر مى‌باشد كه در ٣۴ جلد و بيش از ١٢ هزار صفحه منتشر شده است. نويسنده اين اثر «دكتر حسن عيسى الحكيم» از ادبا و شخصيت‌هاى تاريخ‌دان و شرح‌حال‌نويس عراقى است. اين اثر كه در نوع خود از حيث كميت بى‌نظير است و از حيث كيفيت نيز در رده نسبتا خوبى قرار دارد، علاوه بر علاقه‌مندان به تاريخ و تراجم، براى زوّار عتبات عاليات و روحانيون كاروان‌هاى زيارتى نيز اثرى مفيد است. این کتاب یکی از منابع مهمی است که به شخصیت علمی علامه ملاعبدالله بهابادی یزدی و خاندان ایشان پرداخته است به همین مناسبت گفتگوی کوتاهی با ایشان در باره خاندان ملاعبدالله صورت گرفته که به شرح زیر می­باشد:

Ø  ضمن تشکر از حضرتعالی، به نظر می رسد زمانی که از ملاعبدالله و خاندان ملالی بحث می­کردید نظر کارشناسی خودتان را در آنجا مطرح نکردید. علت این امر چیست؟

دكتر حسن عيسى الحكيم

مورخ در پژوهش­های تاریخی خود ابتداء براساس مستندات، شواهد و روایات قابل اطمینان حوادث و مسائل تاریخی رو بیان می­کند، اما گاهی خصوصیات و شرایطی حاکم است که نمی­توان به طور قطع حرف زد. در خصوص ادعای عرب بودن خاندان ملایی چند احتمال وجود دارد:

اول: این خاندان اصالتا عرب بوده و بنا بر دلائلی مدتی به ایران و دیار یزد هجرت نموده اند؛

دوم: این خاندان پس از سکونت در عراق مستعرب شده­اند؛ در خصوص این احتمال باید گفت افکار عمومی چنین تلقی­ای را دارند که به دلیل اختلاط نسب و حضور طولانی این فرض هم معقول بنظر می­رسد.

سوم: سیاست­های ایران هراسی و خصومت با ایرانی­های مقیم عراق (در زمان حاکمیت حزب بحث)موجب شده که این خاندان ایرانی بودن خود را کتمان کنند؛

در ادامه استاد حکیم شناخت ویژگی­ها و خصوصیات علامه ملاعبدالله را در واسپاری مسئولیت خزانه داری و تولیت حرم بسیار با اهمیت دانستند از این رو باید زمانه و عصر علامه ملاعبدالله را ملاحظه کنیم که چگونه شاهان صفویی به او عنایت داشتند تا جایی که حتی سلاطین عثمانی که در برهه­ای از زمان بر منطقه و شهر نجف سیطره پیدا می­کنند علامه و خاندان ایشان را مجدا تائید و در مسئولیت خود ابقا می­کنند

از این رو آنچه که مستندات تا به امروز بیان کرده اند و همچنین خصوصیاتی که در باره تولیت و خزانه دار حرم علوی ذکر شده به طور قطع اثبات می­کند که ملاعبدالله خاندان ملایی، همان ملاعبدالله یزدی صاحب حاشیه است.

نویسنده کتاب سترگ المفصل قول مسائد دادند که همکاری خود در موسسه تراث نجفی را در جریان برنامه های کنگره قرار داده و در تالبف مقالات مشارکت نمایند. رئیس سابق دانشگاه کوفه در پایان فرمودند این کنگره با کنگره های دیگر متفاوت است چون همتی که در پیگبری امور مربوط به کنگره می بینم در سایر کنگره هایی که بنده با آن همکاری داشته ام کمتر وجود داشته است.

کلیه حقوق این سایت برای پایگاه علامه آخوند ملا عبدالله یزدی بهابادی محفوظ است