چکیده مقالات

مراتب عرفان ملا عبدالله بهابادی یزدی
نویسنده: دکترعبدالرحیم شهریاری

علامه ملا عبد الله بهابادی فقیهی اخباری یا اصولی ؟
نویسنده: مرتضی خوشنویس زاده اصفهانی

نقش ملا عبدالله بهابادی در تکوین جریان تعقل گرایی عصر صفوی
نویسنده: حجت الاسلام و المسلمین بشکانی

نقد دیدگاه شرح حال نویسان پیرامون ملا عبدالله یزدی
نویسنده: عظیم عابدینی-حبیب الله یوسفی

فعالیت های تفسیری علامه ملا عبدالله یزدی
نویسنده: عظیم عابدینی و حبیب الله یوسفی

مطالعه ی توصیفی حاشیه ملا عبدالله بهابادی از منظر تحلیل ژانر
نویسنده: سید عبدالمجید طباطبایی لطفی و طاهره قاسمی

تلامذه ملا عبدالله بهابادی یزدی
نویسنده: عبدالصمد جودتی استیار

ملا عبدالله یزدی و خاندان ملالی در عرصۀ تولیت حرم علوی(ع)
نویسنده: حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر احمد جنت امانی

ملا عبدالله بهابادی یزدی در «الذریعه»
نویسنده: محمدعلی نجفی کرمانشاهی

بررسی و تحلیل دلائل هم­گرایی عالمان شیعه با دولت صفوی
نویسنده: حسن عبدب پور، اضغر میرزایی

مطالب

گفتگو با حجت الاسلام والمسلمین هروی

    (مسئول بین ­الملل کنگره علامه  ملاعبدالله بهابادی یزدی)

  • با سپاس از وقتی که در اختیار ما قرار داده اید. اگر با نگاه بین المللی به کنگره بنگریم چه فوایدی بر برگزاری این دست مراسمات وجود دارد؟

بزرگداشت عالمان و مفاخر هر مرز و بوم علاوه بر اینکه مقداری از حق گذاری ما نسبت به آنان را نشان می دهد، باعث می شود توجه به علم و دانش و عالمان و دانشمندان بیشتر شود و در دنیای کنونی که حجم وسیع داده ها شبانه روز توسط رسانه های خارجی و داخلی به خورد مردم داده می شود، ارائه داده های مرتبط با دانش و دانشمندان حائز اهمیت مخصوصی است. به عنوان مثال حجم داده های مرتبط با ورزش کاران موفق باعث می شود نسل جوان و حتی کودکان تمایل زیادی برای ورزشکار حرفه ای شدن داشته باشند و اگر این امر بدون ساز و کار درست و حسابی باشد خواهیم دید که اقبال به کسب دانش و یادگیری علم و فن تقلیل خواهد یافت و این نه تنها در دراز مدت که حتی در میان مدت هم به کشور زیان خواهد رساند. به طور کلی وابستگی در نیروهای متخصص از آسیب های مهم هر جامعه ای می تواند باشد. نگاهی به وضع برخی کشورهای عرب منطقه نشان می دهد وابستگی آنان به نیروهای متخصص فوق العاده زیاد و این امر زیربنای آن حکومت ها را هم در آینده تهدید می کند. حال این بی اهمیتی به تربیت نیروی اندیشمند و نیروی متخصص در عرصه های دانش و فن، چه به سبب بی برنامگی نظام و ساختار مدیریت یک کشور باشد یا به سبب تبلیغ بیش از حد مباحث دیگر مثل ورزش و هنر، زیان بار خواهد بود. خوشبختانه در مملکت اسلامی ما توصیه به تربیت نیروهای متخصص بسیار است و برنامه حکومت و نظام هم در همین راستاست چرا که وجود نیروی کافی متخصص یکی از اصلی ترین عوامل تحقق استقلال سیاسی و اقتصادی و اجتماعی ما است. اما از سوی دیگر حجم پرداختن به موسیقی و شعر و ورزش و تفریحات به حدی است که مجال زیادی برای پرداختن به دانش و دانشمندان نمی گذارد تا جایی که حتی بسیاری از ما نسبت به مفاخر شهر و منطقه خود بی اطلاع یا کم اطلاع هستیم، چه رسد به مفاخر دیگر مناطق کشور و سایر نواحی جهان اسلام. یکی از فواید کنگره ها و همایش های پیرامون مفاخر و دانشمندان اسلامی همین پررنگ کردن توجه به اهمیت ترویج دانش و دانش ورزی است.

 

  • علامه ملا عبدالله بهابادی یزدی از چه جهاتی می توان برای نسل جوان امروز ما الگو و اسوه باشد؟

ایشان از بزرگترین دانشمندان جهان تشیع در قرن دهم هجری است. نگاهی به وضعیت حوزه های علمی آن عصر و سفرهای علمی مرحوم یزدی به علاوه جهات شاگردپروری ایشان و رویکرد اخلاقی و معنوی وی همگی می توان به عنوان الگوی رفتاری دانشجویان و طلاب و بلکه عالمان و اندیشمندان حوزوی و دانشگاهی معرفی گردد. وقتی ما می بینیم که وی در سنین جوانی عازم حوزه علمیه شیراز می شود و رنج سفر را به جان می خرد تا توشه ای از دانش کسب کند و تلاش و سعی فراوان در مسیر علم آموزی دارد، برای ما درسی بزرگ است که در مسیر کسب دانش باید از راحت طلبی دست کشید و تلاش و کوشش بسیار داشت تا به مدارح بلند علمی دست یافت و برای جامعه و مردم زمانه خود و بلکه برای آیندگان هم مفید بود. نکته بعدی این است که این اندیشمند سترگ وقتی به مراتب والای علمی دست می یابد در پی ثمردهی است و مانند برخی که به دلیل خست علمی یا هر دلیل دیگر، در زمینه تربیت و پرورش جوانان مشتاق کوتاهی می کنند، رفتار نمی کند. از این رو شخصیت جامع و ذوالفنونی چون شیخ بهایی را در میان شاگردان مرحوم یزدی می بینیم که از افتخارات بشریت در عصر خودش به شمار می رود. شیخ بهایی شهرتی جهانی دارد و در علوم و فنون متعدد ماهر و متبحر بوده است و هنوز هم یادگار های علمی و عمرانی وی زینت بخش دیار نصف جهان و نیز موزه ها و حوزه ها و مجامع علمی است. مطلب دیگر پیوند علم و اخلاق در سیره علامه ملا عبدالله بهابادی است. ایشان تنها به این اکتفا نمی کند که چیزی بیاموزد و از اصلاح رفتار و تهذیب اخلاق غفلت بورزد. علم و اخلاق دو بال برای پرواز انسان به سوی ملکوت کمال است و مرحوم یزدی علاوه بر دانش وافر و انجام وظایف علمی و تربیت شاگردان، در پی اصلاح و تکمیل نفش خود بوده و حتی کراماتی از وی نقل شده که ناظر به طهارت باطن وی و دارا بودن چشم غیب بین است. از این جهت در جهان کنونی که علم سکولار ترویج می شود و بن بست و غایت محدود آن در پیش روی ماست، ترویج مقام و پاسداشت امثال ملا عبدالله یزدی که دانش را با روح عبادت و اخلاق پیوند داده، می تواند الگوی مناسبی به نهادهای علمی ما باشد تا عاقبت ما بسان عاقبت غرب سکولار که علم را از اخلاق و دیانت منفک ساخت نشود. نکته نهایی اینکه ایشان در عصر صفویه می زیست و بر خلاف مشرب برخی افراد و شخصیت ها، از دربار دوری نگرفت و وقتی منصبی به وی پیشنهاد شد آن را پذیرفته و به انجام فعالیت پرداخت. اگر تواریخ عصر صفویه را مشاهده کنید می بینید که در آن عصر عده ای امید داشته اند که حکومتی تشکیل دهند که مقدمه بر ظهور منجی(عج) باشد. در زمان ما هم پس از قرن ها دوری دیانت از عرصه حکومت و کشورداری، حکومتی اسلامی تشکیل شده که دارای مزیت ها و برتری های بسیاری نسبت به حکومت صفویه است و رهبری معنوی آزادی­خواهان جهان اسلام را بر دوش دارد و ان شاء الله به حکومت عدل مهدوی(ع) متصل خواهد شد. انسان اگر با این دید بنگرد تلاش در مسیر علم و فن آموختن و سپس ارائه خدمات به نهادهای حکومتی برای تقویت بنیان های علمی و اجتماعی را در همان راستای بسترسازی برای ظهور موعود کل(عج) خواهد دید و بدون شک این نگاه علاوه بر سعادت اخروی، زندگی دنیوی انسان را نیز خوشبو و پربرکت خواهد کرد.

  • لطفا اقدامات خود را به عنوان مسئول بین الملل کنگره ملا عبدالله یزدی تشریح می فرمایید؟

مرحوم ملا عبدالله با اینکه یزدی و ایرانی است ولی کتاب منطقی وی در حوزه های علمیه شیعه از 500 سال قبل به این سو تدریس می شده و لذا دارای شهرتی فراملی است. دیگر اینکه ایشان طبق تحقیقات تخمینی بنده، دو دهه آخر زندگی اش را در نجف اشرف گذرانده و تولیت حرم مطهر علوی(ع) را بر عهده داشته است. به علاوه نسل وی نیز بیش از دو قرن منصب تولیت حرم اقدس حضرت علی(ع) را عهده دار بوده و همین جا عرض کنم که به تعبیر مقام معظم رهبری، تولیت حرم یک امر ساده و تشریفاتی نبوده بلکه به یک گونه زعامت شهر نجف و مجامع اجتماعی و فرهنگی و علمی را هم در بر می گرفته است. پس ملا عبدالله یزدی شخصیتی است که شهرت وی مرزهای ایران را در نوردیده است. ما بر همین اساس علاوه بر اینکه در فراخوان خود و نیز با بهره گیری از سایت چند زبانه خود از اندیشمندان سایر کشورهای اسلامی انتظار ارسال مقالات و اسناد پیرامون ملا عبدالله یزدی را داریم، در زمان برگزاری کنگره شخصیت ها و مهمانانی خارجی از جمله از عراق و لبنان خواهیم داشت. چنانکه هم اکنون هم با بعضی کتابخانه ها و شخصیت های محقق عراقی در ارتباط هستیم تا مطالب جدید پیرامون ملا عبدالله جمع آوری شده و در کنگره رونمایی شده و در دسترس علاقمندان قرار گیرد تا تصویری جامع تر از این اندیشمند بزرگ در اختیار همگان قرار گیرد. از جمله اقدامات دیگری که در پی آن هستیم و به ویژه با مساعدت وزارت امور خارجه و سرکنسول­گری ایران در نجف امیدواریم به نتیجه برسد بحث خواهرخواندگی دو شهر یزد و نجف است. البته اقدامات دیگری نیز در دست انجام است که در آینده ای نزدیک در نشست خبری مشترک بنده و دبیر علمی کنگره به اطلاع عموم خواهد رسید.

  • با تشکر از زمانی که در اختیار ما قرار دادید.

 

 

 

کلیه حقوق این سایت برای پایگاه علامه آخوند ملا عبدالله یزدی بهابادی محفوظ است