چکیده مقالات

مراتب عرفان ملا عبدالله بهابادی یزدی
نویسنده: دکترعبدالرحیم شهریاری

علامه ملا عبد الله بهابادی فقیهی اخباری یا اصولی ؟
نویسنده: مرتضی خوشنویس زاده اصفهانی

نقش ملا عبدالله بهابادی در تکوین جریان تعقل گرایی عصر صفوی
نویسنده: حجت الاسلام و المسلمین بشکانی

نقد دیدگاه شرح حال نویسان پیرامون ملا عبدالله یزدی
نویسنده: عظیم عابدینی-حبیب الله یوسفی

فعالیت های تفسیری علامه ملا عبدالله یزدی
نویسنده: عظیم عابدینی و حبیب الله یوسفی

مطالعه ی توصیفی حاشیه ملا عبدالله بهابادی از منظر تحلیل ژانر
نویسنده: سید عبدالمجید طباطبایی لطفی و طاهره قاسمی

تلامذه ملا عبدالله بهابادی یزدی
نویسنده: عبدالصمد جودتی استیار

ملا عبدالله یزدی و خاندان ملالی در عرصۀ تولیت حرم علوی(ع)
نویسنده: حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر احمد جنت امانی

ملا عبدالله بهابادی یزدی در «الذریعه»
نویسنده: محمدعلی نجفی کرمانشاهی

بررسی و تحلیل دلائل هم­گرایی عالمان شیعه با دولت صفوی
نویسنده: حسن عبدب پور، اضغر میرزایی

مطالب

«حاشیه نگاری» و تأثیر آن در تعالی دانش مسلمین (با رویکردی بر آثار ملاعبدالله بهابادی)

«حاشیه نگاری» و تأثیر آن در تعالی دانش مسلمین

(با رویکردی بر آثار ملاعبدالله بهابادی)

محمدتقی ربانی[1]

بعثت و برانگیختگی نبی اکرم(صلی الله علیه و آله) در دوران تاریک جاهلیت جزیره العرب، فصلی مشعشع در مسیر تعالی و کمال انسان ها فراهم آورد. از جمله تابلوهای تابناک و درخشان دین اسلام و اعتناءهای مورد اهتمام پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله) توجه به دانایی و فرهنگ بود. اهتمامی تمام قد برای راه اندازی شاه راهی علمی برای خارج نمودن «انسان» از تاریک خانه­ های جهالت و توحش و پی افکندن تمدنی براساس نور و هدایت و عزت «و الی ربک المنتهی».

در این باره همراه با مجاهدت­ های علمی عالمان مسلمان عواملی بسیار مهم و اساسی نقش آفرین و مؤثر بودند که با توجه به بحث مورد نظر ما «حاشیه­ نگاری بر آثار سلف» تمرکز این بحث بر این موضوع خواهد بود در این بررسی بعد از اشاراتی گذرا به معانی لغوی و اصطلاحی به بررسی نقش حاشیه نویسی در چرخه تولید دانش و قوام بخشی به اندیشه، پالایش افکار با ایرادات و نقادی­های صریح و روشنگری تبیین متن، مورد بررسی قرار می­گیرد.

همچنین نگاهی به شیوه ­های آن از جمله: حاشیه ­نویسی برای کشف پیچیدگی­ ها، شرح عبارت مغلق، ملاحظه و نقد متن و یا ارائه قول مختار و... از سرفصل­های این تحقیق بوده و در ادامه با نگاهی تاریخی پیرامون تطور و نقش آفرینی این شیوه مقبول و منتج در ادوار علمی در رشد و شکوفایی می­ پردازیم. با توجه به اقدامات گسترده­ای که از سوی عالمان مذاهب فارغ از هیاهوهای میان مذاهب و فرصت­ سوزی­ های متعصبین خشمگین به نقش این روش ممدوح در تقریب میان عالمان دینی و تنقیح آراء صورت گرفته با نگاهی به مسأله وحدت امت اسلامی و ضرورت احیاء این روش در عصر حاضر، توجه شده است و برای تنقیح این واقعیت به معرفی و بررسی آثاری از عالمان شیعی که مورد توجه و اقبال علمای دیگر مذاهب واقع شده است و نیز حاشیه­ هایی که از سوی عالمان مکتب اهلبت نسبت به دیگر متون از مذاهب دیگر تقریر یافته، مورد بررسی قرار می­گیرد. خاتمه بحث به معرفی متونی سترگ و نیز شخصیت­های بزرگی که از این روش برای اعتلا دانش و علم اقدام نموده­ اند، انجام می­شود. از جمله به شیوه و گستره عمل مرحوم علامه ملاعبدالله بهابادی و بررسی نقش سترگ او در پیشتازی دانش مسلمین و مجامع علمی در لابلای مباحث و در مدخلی خاص از عرصه ­های مدنظر در این پژوهش می­ باشد.[1] . عضو هیات علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی

کلیه حقوق این سایت برای پایگاه علامه آخوند ملا عبدالله یزدی بهابادی محفوظ است