چکیده مقالات

مراتب عرفان ملا عبدالله بهابادی یزدی
نویسنده: دکترعبدالرحیم شهریاری

علامه ملا عبد الله بهابادی فقیهی اخباری یا اصولی ؟
نویسنده: مرتضی خوشنویس زاده اصفهانی

نقش ملا عبدالله بهابادی در تکوین جریان تعقل گرایی عصر صفوی
نویسنده: حجت الاسلام و المسلمین بشکانی

نقد دیدگاه شرح حال نویسان پیرامون ملا عبدالله یزدی
نویسنده: عظیم عابدینی-حبیب الله یوسفی

فعالیت های تفسیری علامه ملا عبدالله یزدی
نویسنده: عظیم عابدینی و حبیب الله یوسفی

مطالعه ی توصیفی حاشیه ملا عبدالله بهابادی از منظر تحلیل ژانر
نویسنده: سید عبدالمجید طباطبایی لطفی و طاهره قاسمی

تلامذه ملا عبدالله بهابادی یزدی
نویسنده: عبدالصمد جودتی استیار

ملا عبدالله یزدی و خاندان ملالی در عرصۀ تولیت حرم علوی(ع)
نویسنده: حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر احمد جنت امانی

ملا عبدالله بهابادی یزدی در «الذریعه»
نویسنده: محمدعلی نجفی کرمانشاهی

بررسی و تحلیل دلائل هم­گرایی عالمان شیعه با دولت صفوی
نویسنده: حسن عبدب پور، اضغر میرزایی

سخن دبیر کنگره ملی علامه ملاعبدالله بهابادی یزدی(ره)

دیار یزد (دارالعباده) در طول تاریخ محل تربیت و رشد مشایخ و ستاره های بزرگی بوده است که خدمات ارزنده ای به جهان اسلام بالخصوص جهان تشیع ارائه نموده اند. از جمله این شخصیت ها می توان به آخوند ملاعبدالله بهابادی یزدی(ره) اشاره کرد که در اواخر قرن دهم می زیست.

احیاء تراث شیعی و تکریم فرزانگان حکمت و فقاهت علاوه بر قدردانی از تلاش های خالصانه آنان، در تولید، توسعه و توان مندسازی علوم نقلی و عقلی نقشی بی بدیل دارد. حقیقت این است حوزه های علمیه در شرایط سخت پیش از انقلاب اسلامی و بهره مند نبودن از فضاهای مناسب و عاری از دغدغه نمی توانستند به استحصال ظرفیت های نهفته در تجربه های پیشینیان خود دست زنند و با فراغت کامل علمی به بازخوانی آثار و قابلیت های پژوهشی آنان مبادرت ورزند.

متاسفانه در شرایط فعلی مطالعه نقش تاریخی عالمان تشیع در حوزه تمدنی و بررسی چند و چون پیشرفت علوم اسلامی و کارکرد تمدنی آنان در تاریخ اسلام کمتر مورد توجه قرار گرفته است.

یکی از سنت های اصیل حوزوی که نقشی اساسی در پیشبرد مطالعات دینی و انتقال تجربیات ارزنده بر نسل های بعدی داشت سنت حاشیه نویسی بر متون اصیل و کهن حوزوی بود که علامه بهابادی یزدی(ره) در این مسیر تبحری خاص داشت، از این رهگذر می توان به حاشیه بر تهذیب المنطق تفتازانی ایشان اشاره کرد که بیش از یک قرن جزء متون درسی حوزه های علمیه محسوب می شد. در خصوص جایگاه علمی ایشان می توان به حضور بزرگانی همچون شیخ بهایی(ره) و تاثیرپذیری حکیم متاله ملاصدرا از اندیشه های فلسفی و منطقی ایشان اشاره کرد.

در این راستا  دبیرخانه بزرگداشت شخصیت علمی و عملی علامه ملاعبدلله بهابادی یزدی(ره) تلاش می نماید ابعاد ناشناخته این بزرگ مرد عالم تشیع را به علاقمندان به حوزه تراث شیعی معرفی نماید، چرا که معرفی عالمان فرهیخته آثار و فایده زیادی بخصوص برای نسل جوان فرهیخته دارد تا ضمن شناخت ایشان، از سیره علمی و عملی آنان الگو پذیری نمایند. از این روی نبایدگذاشت توجه نسل های نو در حوزه به تجربه های پیشنیان به کام سکون و رکود فرو رود.

توجه به این نکته هم حائز اهمیت می باشد که بررسی زمینه های تاریخی و اجتماعی علامه یکی دیگر از راهکارها برای شناخت و دستیابی به شخصیت ذوابعاد ایشان است تا از این رهگذر ادبیات عالمانه ای جهت تحلیل و شناخت ابعاد آن تولید شود.

در پایان لازم می دانم از شورای سیاست گذاری کنگره علامه بهابادی(ره) که زمینه و بستر معرفی و تکریم چنین شخصیتی را فراهم آورند قدردانی نمایم.

کلیه حقوق این سایت برای پایگاه علامه آخوند ملا عبدالله یزدی بهابادی محفوظ است